Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Işık ile İnternet

Işık ile İnternet
Murat Güney

Veri iletimi için radyo dalgalarını kullanan WiFi teknolojisi artık günlük hayatımızın vazgeçilmezlerinden. Kablolara bağlı kalmadan internete girebilmeyi o kadar kanıksamış durumdayız ki onsuz hayatın nasıl olduğunu hatırlamıyoruz bile çoğumuz. Ancak mevcut WiFi teknolojisinin kendi içinde çokça handikapı da yok değil. Light Fidelity ifadesinin kısaltması olan LiFi ise WiFi’a bir alternatif. Verileri WiFi teknolojisinden farklı olarak radyo dalgaları ile değil bildiğimiz LED ampuller aracılığı ile iletiyor. LED ampulün parlaklığında çok hızlı şekilde artma ve azalmalar meydana getirilip ikili sistemde sinyaller oluşturuluyor ve bunlar uygun cihazlar tarafından alınıp kullanılabiliyor.
LiFi fikrini bulan ve ilk kez dört yıl önce bir TED konuşmasında teknoloji dünyasının gündemine getiren kişi Edinburgh Üniversitesi’nden Profesör Harald Haas. Kendisi aynı zamanda bu teknolojiyi dünyaya tanıtmaya çalışan en önemli şirketlerden pureLİFi’ın kurucusu. Bugüne kadar pureLiFi dışında da bu alanda çalışmalar yapan çok sayıda şirket ortaya çıkmış, hatta bu şirketler teknolojinin standartlarını belirleyen bir konsorsiyum da oluşturmuşlar. Bugün LiFi teknolojisini dünyanın gündemine tekrar getiren ise bu şirketlerden biri, Estonya’dan bir teknoloji şirketi olan Velmenni. Velmenni LiFi ile laboratuar dışında gerçek bir ofis ortamında bugünki maksimum WiFi hızlarından neredeyse 100 kat fazla olan 1 GBps hızı aştıklarını duyurup ilk ticari örnekleri 2018-2019 yıllarında piyasaya sürebileceklerini açıklayınca LiFi teknolojisi bu sefer WiFi’a ciddi bir alternatif olarak gündeme gelmiş oldu.
Teknolojinin kullanımını kısıtlayacak önemli etkenlerden kablosuz bağlantıya ulaşabilmek için ışık kaynağı ile aynı ortamda olma zorunluluğu. Ama bu başkalarının iletişiminizi izlemesini zorlaştırmasının yanında başka cihazlarla etkileşme olasılığını azalttığı için bir dezavantajdan ziyade avantaj olarak da değerlendirilebilir. Ayrıca mevcut LED ampullerin teknoloji ile uyumlu hale getirilmesi ve mobil cihazlara bir fotosensör eklenmesi de gerekiyor. Tabii ulaşabileceğiniz maksimum hızı belirleyen en önemli etken yine de internet servis sağlayıcınızın size sağladığı.

Submit a Comment