Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Enfeksiyon Hastalıkları “Kağıt Üzerinde Laboratuvar” Tekniği Sayesinde Daha Hızlı Teşhis Edilecek

Enfeksiyon Hastalıkları “Kağıt Üzerinde Laboratuvar” Tekniği Sayesinde Daha Hızlı Teşhis Edilecek
Özge Uçar

Eindhoven ve Keio Üniversitelerindeki araştırmacılar; AIDS, Grip ve Dang Humması gibi hastalıkların daha masrafsız, kolay ve hızlı teşhis edilebilmesini sağlayan yeni bir yöntem geliştirdi.

Hollanda’da bulunan Eindhoven Üniversitesi ve Japonya’da bulunan Keio Üniversitelerinden araştırmacılar, enfeksiyon hastalıklarını daha masrafsız, kolay ve hızlı teşhis edebilmek için inovatif bir yöntem geliştirdi.  Bu yeni yöntem ile birlikte; AIDS, Grip ve Dang Humması gibi hastalıkları, şeker ölçüm cihazlarında kullanılanlara benzer tipte kağıt stripler (çubuklar) kullanarak 20 dakika içinde teşhis edebileceğiz. Geliştirilen kağıt stripler, üzerlerinde bulunan özel kimyasallar sayesinde hastalık durumunda kanda bulunan antikorlar ile biyokimyasal reaksiyon vererek strip üzerinde bir renk değişimi ortaya çıkmasını sağlıyor. Daha sonra, renk değişiminin (absorbe edilen mavi ve yeşil ışığın) oranı bir akıllı telefon uygulaması yardımıyla ölçülerek hastanın enfeksiyon geçirip geçirmediği tespit edilmiş oluyor.

Uzmanlara göre, kağıt üzerinde laboratuvar teknolojisi özellikle sağlık altyapısı zayıf olan yoksul ülkelerde çok sayıda kişinin hayatını kurtarabilir. Zira, yoksul ülkelerde yerel kliniklerin gelişmiş laboratuvarları olmadığı için bir hekimin hastasının enfeksiyon geçirip geçirmediğini anlamasının tek yolu, aldığı kan örneğini merkezdeki hastanelerden birine yollamak ve orada bir takım masraflı testler yapıldıktan sonra sonucun yerel kliniğe ulaşmasını beklemek. Tabii ki bu sırada çok zaman harcandığı için hastanın durumunda kritik gelişmeler yaşanabiliyor. Kağıt üzerinde laboratuvar teknoloji sayesinde, dünyanın herhangi bir yerinde, donanımlı bir laboratuvara sahip olmadan da kompleks testler yapmak mümkün hale gelmiş oldu.

Kaynak: Medgadget

Submit a Comment