Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Beyinden Beyine Doğrudan İletişim Kurmak Artık Mümkün

Beyinden Beyine Doğrudan İletişim Kurmak Artık Mümkün
Özge Uçar

BrainNet adlı devrim niteliğindeki araç, insan beyinleri arasında bir ağ yaratarak düşünce yoluyla mesaj alıp göndermeye imkan tanıyor.

Geçtiğimiz 50 yıl içerisinde bilgisayarlarımızdan, kol saatlerimize; televizyonlardan, akıllı buzdolaplarımıza kullandığımız her nesnenin internet ile birbirine bağlanmasına tanıklık ettik. Peki ya nesneleri birbirine bağlayan internet gibi bir “ağ” beyinlerimiz arasında var olsaydı? İstediğimiz düşünceleri karşımızdakine iletmek için yazmaya ya da konuşmaya ihtiyaç duymadığımız ütopik bir dünya için Washington Üniversitesinden araştırmacılar harekete geçti.

Washington Üniversitesi’nden Andrea Stocco ve ekibinin yaklaşık 3 yıldır üzerinde çalıştığı “BrainNet” adındaki beyinler arası iletişim ağı, EEG ve TMS cihazları yardımıyla düşünceleri veriye çevirerek beyinler arasında mesaj gönderilmesine imkan tanıyor.

Geçtiğimiz günlerde test edilen bu fütüristik teknoloji sayesinde, ayrı odalarda bulunan ve birbirleriyle iletişim kurma imkanı bulunmayan 3 insan, takım çalışması gerektiren bir oyunu birbirlerine gönderdikleri “düşünce mesajları” sayesinde tamamlayabildi.

BrainNet teknoloji şu anda sınırlı miktarda veri taşıyabiliyor ve büyük gruplarda iletişim için kullanılmıyor. Fakat araştırmacılar, geliştirdikleri beyin ağını büyük insan gruplarında kompleks fikirlerin kolay ve hızlı bir şekilde aktarılmasına imkan tanıyacak biçimde kullanabilmek için çalışmalarına devam ediyor.

Kaynak: MIT Technology Review

Submit a Comment