Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kanser Tedavisinde Yeni Bir Mobil Oyun

Kanser Tedavisinde Yeni Bir Mobil Oyun
Alperen Sözen

Yıllar geçtikçe daha da epidemik bir yapı alan kanser hastalığının tedavisinde yeni bir umut ışığı doğmuş gibi görünüyor. Cancer Research UK’e göre, mobil teknoloji ve “halk bilimi”nin birleştirilmesiyle araştırmacıların kanserle ilgili aydınlatılmamış alanlara dair cevaplar bulması mümkün.

oyun1

Genes in Space isimli oyunda başlıca görevimiz Element Alpha adında kurgulanmış bir maddeyi toplamak. Oyun içerisinde yer alan “Bifrost Industries” şirketinin çalışanı olarak, göreviniz değerli ve değiştirilebilir madde Element Alpha’yı toplamak ve belirli adımları izleyerek diğer çalışanlar arasında rütbenizi yükseltmek.

Oyunun arka planına göz attığımızda iki temel noktadan veri akışının bilim adamlarına gönderildiğini  görüyoruz:

  • Element Alpha’yı bulmak için rotalar çizdiğinizde
  • Bu maddeyi toplamak için galaksiler arası yolculukta uzay geminizi kullandığınızda.

Oyunu oynayan her oyuncu aslında incelenmesi saatler alan veri yığınlarını analiz etmiş oluyor. Bu veriler daha sonra değerlendirilerek yeni tedavilerin bulunması için kullanılıyor.

2013’ün Mart ayında, Cancer Research UK, Amazon Web Services, Facebook ve Google geliştiricileri akademisyenler, bilim adamları, oyuncular ve tasarımcılarla GameJam organizasyonunda bir araya gelerek eğlenceli ve veri dönüşümü sağlayan bir oyun yarattılar. Oyunun gelişim sürecini izlemek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Genes in Space oyununa Google Play Store ve Apple iTunes Store’dan ulaşabilirsiniz.

Submit a Comment