Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google Hummingbird Hakkında Sağlık Çalışanlarının Bilmesi Gereken 5 Önemli Bilgi

Google Hummingbird Hakkında Sağlık Çalışanlarının Bilmesi Gereken 5 Önemli Bilgi
Alperen Sözen

Google arama motoru algoritması olan Hummingbird’ü 2013 Eylül ayında yayına aldı. Peki bu ne anlama geliyor?

Artık eskisi gibi arama yapmak yerine Google’a soru sorulabilecek. Anahtar kelime bazlı aramadan cümle bazlı konuşma aramasına geçişi yaşıyoruz. Bunun ilk adımı sesli arama özelliği ile atılmıştı. Algoritma değişikliğiyle artık Google’a soru sorabiliyoruz. Peki değişiklikler sadece bununla mı sınırlı? Tabii ki hayır. Google yeni algoritması ile daha sosyal olan şirketleri, bireyleri, içerikleri ön plana çıkarıyor. Arama motoru optimizasyonu dediğimiz SEO artık daha da önemli. Sadece anahtar kelime belirlemekle kalmayıp, görünmesini istediğimiz sayfaya insanları yönlendirebilecek her türlü içeriğin de artık kontrol edilmesi ve arama kelimeleriyle ahenk içerisinde olması gerekiyor. Yani oyunun bir sonraki bölümü gibi düşünün. Bu bölümü geçmek için biraz daha zorlanacaksınız sadece.

Gelelim sağlık sektörüne olan etkilerine. Bilindiği üzere sağlık sektörü, özellikle de ilaç firmaları, sosyal medya kullanımını yavaş da olsa, destekliyor. Hali hazırda, dijital kanallardan yararlanan pek çok firma mevcut. Bu firmaların dikkate alması gereken belli başlı noktalar var.

görsel_hummingbird

 • İçeriğin cevapları barındırdığından emin olun.
  Anahtar kelime aramasının önemi azalırken, kullanıcıların sorularına cevap veren aramaların önemi artıyor. Bu sistemde anlam önem kazanıyor. Kaliteli site içeriği her zaman önemini korurken, kullanıcı sorularına cevap veren içeriğin önemi artıyor. Bu da demek oluyor ki içeriğiniz artık sorulara cevap sağlar nitelikte olmalı. İçeriğinizi kullanıcıyla sohbet temasında oluşturmanız aramalarda öne çıkmanıza yardımcı olacaktır. Hastaların sorabileceği olası soruları düşünün ve bunlara cevap niteliğinde içerikler hazırlayın. Sosyal medya içeriklerinizi de bu şekilde oluşturun. “Fizik tedavi” yerine “Sakatlanmalar nasıl tedavi edilir?” gibi sorulara cevap sağlayan içerikler üretin. Bu soruları blog sayfanızda başlık olarak kullanmak da yardımcı olacaktır.
 • İçeriğinizin anlamı hakkında düşünün.
  Hummingbird’de anahtar kelimeler hala önemli olsa da daha önemli olan eş anlamlı kelimeler kullanmak. İçeriğinize ulaşılmasını istiyorsanız, bütün eş anlamlı kelimeleri kullanmaya özen gösterin. Eş anlamlı kelimeleri bulmak için Google’da basit bir arama yapın ve sonuçlar arasında vurgulanan diğer kelimeleri görün. Gördüğünüz kelimelerden içeriğinizle alakalı tüm eş anlamlıları alın ve arama motoru optimizasyonunuzu buna göre şekillendirin.

görsel_içerik

 • İçeriğinizi düzenli olarak güncelleyin.
  Hummingbird ile içeriğinizin güncel olması her zamankinden daha önemli hale geliyor. Yeni içerik arama motoru sıralamanızı yükseltirken eski içeriği düşürüyor. Görünürlüğünüzü sağlayan internet sayfanızda “Yenilikler” ya da “Haberler” sekmelerinin olmasına özen gösterin. Sürekli güncellediğiniz resmi blogunuzun olması ve bunun bir bağlantı yardımıyla internet sayfanıza bağlı olması da yardımcı olacaktır. Ayrıca sosyal medya hesaplarınızı da internet sitenize bağlayarak trafik sağlayabilir ve aramalarda ilk görünürlüğü alabilirsiniz.
 • Sosyal medyada aktif olun.
  Sosyal mecralarda yer alıyorsanız çok büyük bir avantajınız var. Anında etkileşim. Anında etkileşim kullanıcılarınızın sayfanızı beğenmesi, paylaşması, sayfanızla etkileşime girmeleri (yorum, görsel gönderme, özel mesaj atma vb.) ya da bunların hepsini yapmaları anlamına gelir. İletişim çağında anında cevap ve geribildirim çok büyük yer tutuyor. İlaçlarınızla ilgili iletişim sağlayabilir, randevu sistemi geliştirebilir, reklam verebilir, soru – cevap seansları düzenleyebilirsiniz. Tüm bu aktiviteler hastaların size hızlı ve kolay ulaşmasını sağlar. Paylaşımlar çoğalır ve arama motoru sıralamanız yükselir. Bu da görünürlüğünüzü arttırır.
 • Sorulara açık olun.
  Blogunuzu ve sosyal medya hesaplarınızı etkileşime açık tutmak çok önemli. Hastalar doğru bilgiye en kısa sürede ulaşmak isterler. Bunu sağlamak için de elinizden gelenin en iyisini yapmaya hazır olmalısınız. Cevaplarınızı içeriğe göre düzenleyin ve en kısa şekilde kullanıcıya sunun. Soru – cevap seansları sıralamanızı yükseltmede size yardımcı olacak iyi bir yöntem olarak öne çıkıyor.

Submit a Comment