Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Mobil Teknoloji Devri

Mobil Teknoloji Devri
Buğrahan Ceylan

 Apple 2008 yılında mobil uygulama pazarı olan AppStore’u kullanıma açmadan önce, akıllı telefonların ve uygulamaların hayatımızda hiç bir yeri yoktu. Hatta henüz bir kaç sene öncesine kadar mobil uygulama demek, çoğu kullanıcı için bedava mesajlaşmaktan öte bir anlam taşımamaktaydı. Fakat gün geçtiktçe ve akıllı telefonlar kendilerini geliştirip yeteneklerini arttırdıkça, insanların telefonlarına olan bağımlılıkları da git gide arttı. Hava durumundan navigasyona, eğlence ve oyun zevkinden sağlık ve ekonomiye kadar pek çok konu hakkında mobil uygulamalara danışılmaktadır. Sağlık sektörü de bu gelişmelerden geri kalmamış ve günden güne bu pazar içindeki payını da artırmaktadır. Bu artırmanın bir sonucu olarak, büyük akıllı telefon üreticileri Apple ve Samsung sağlık alanına özel yeni uygulamaları da başlatmıştır. Eğer akıllı telefon kullanımının ne kadar yaygın olduğunu merak ediyorsanız, yakın bir zamanda yapılan bir araştırmadaki şu sonuçlar dikkatinizi çekebilir.

1. Dünya üzerinde 6.8 milyar insan yaşamaktadır ve 4 milyar mobil cihaz kullanıcısı bulunmaktadır.

2. Günümüzde mobil cihaz kullananların %91’i günün büyük kısmını akıllı cihazlarıyla geçirmektedir.

3. A.B.D.’de yaşayan akıllı telefon kullanıcılarının %25’i bu cihazları yalnızca internete bağlanmak için kullanmaktadır.

4. Şu an cep telefonlarının sayısı, dünyadaki bilgisayarların sayısından 5 kat daha fazladır.

5. A.B.D.’de yaşayan yetişkinlerin %82’si mobil cihaz kullanmaktadır.

6. Akıllı telefon kullanıcılarının %74’ü cihazlarını alışveriş yapmak için kullanmaktadır.

7. Dünyada dijital pazarlama oranlarına bakıldığı zaman, akıllı telefonlar ile kullanılan indirim kuponları ve kodları eski tip olan kuponlara göre 10 kat daha fazla kullanılmaktadır.

 Mobil dünyanın her alanda gelişmesi ve büyümesi belki de gelecekte “mobil pazarlamanın” tek pazarlama türü haline gelmesine sebep olacaktır. Sağlık sektörü için bakıldığında ise, bu istatistikler sağlık hizmetleri sağlayıcıları için oldukça önemli verilerdir ve bir bakıma geleceğin pazarlama kehanetleridir.

Submit a Comment