Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

MEDi Sayesinde Artık Çocuklar Aşıdan Korkmayacak

MEDi Sayesinde Artık Çocuklar Aşıdan Korkmayacak
Buğrahan Ceylan

Çocukların çoğu iğneden korkar. Hastanelerin çocuklara ayrılmış bölümlerinde pek çok oyuncak,resim ve oyun oynayabilecekleri materyallerin olmasının bir sebebi de budur; korkuyu azaltmak.

Tedavi için gelen ve özellikle iğne olacak çocukların hem dikkatini dağıtmak hem de daha sakin ve uyumlu davranabilmesi içinse farklı bir yol denenmeye başlandı. “MEDi” isminde başlatılan bir robot programı çocukların iğne olurken dikkatini dağıtabilmek için oluşturuldu. Alberta Children’s Hospital’da denenen program sayesinde, iğne olmaya gelen çocukların üstünde oluşan stresi ve acıyı azaltmak artık çok daha kolay bir hale geldi.

MEDi isimli bu yeni akıllı robot, aşı olmak için hastaneye gelen çocukları selamlıyor, etkileşime geçiyor ve hatta onların sevdiği film ve müzikler hakkında konuşarak dikkatlerini dağıtmaya uğraşıyor. Bu sayede yaşadıkları korku ve stresi daha kolay bir şekilde yenebilen çocuklar ve tabii ki sağlık uzmanları için işler çok daha kolay bir hale gelebiliyor.

MEDi programı araştırmacılarından Tanya Beran: “Program sayesinde çocukların iğne olma sırasında daha az stresli olmalarını sağlayabiliyoruz. Tabii ki işlem öncesinde ve sırasında bu stres yoğun bir şekilde devam etse de, MEDi’ın çocuklarla iletişime geçmesiyle, işlem sonrasındaki sakinleşme süresi çok daha kolay ve kısa bir şekilde gerçekleşebiliyor.” dedi.

Kullanılmaya başlanan bu teknolojinin yakın bir zamanda daha da geliştirilmesi beklenmektedir. Kullanılan robotların gelecekte, aşı olmaya gelen çocukların yaş ve eğilimlerine bağlı olarak daha akıllıca etkileşime geçebileceği ve hatta şarkı söyleyerek, hikaye anlatabilmeleri tasarlanmaktadır.

Comments

Submit a Comment