Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Neden #Sağlık Kampanyalarında #Hashtag Kullanılır?

Neden #Sağlık Kampanyalarında #Hashtag Kullanılır?
Berna Yaran

Basitçe söylemek gerekirse sosyal medyada kullandığımız hashtagler, sosyal medya kanallarında arama yapabilmek için tasarlanmıştır ve ilk hashtag kullanımını 2007 yılında kısa tweet ömrüyle savaşmak adına Twitter başlatmıştır. Bu hashtagler, genel ya da özel bir konuyu, ilgilenen insanların bulabilmesi için tanımlar. Böylece aynı fikirde olan insanlar arasında etkileşim de sağlanmış olur.

Twitterın bu adımı kullanıcılar için çok faydalı olmuştur. Benzer düşüncedeki insanlar birbirlerini bularak iletişime geçebilir, muhabbet edebilir ve hatta beraber çalışabilirler.

Pazarlama açısından baktığımız zaman iletişim için birincil kanal sosyal medyadır. Bir kampanyanın ya da markanın görünürlüğünün ve ömrünün artmasını sağlar. Twitterın popülerliği sayesinde çok sayıda tweet atılır ve doğal bir tweet barajı oluşur. Örneğin; bugün saniyede 8556 tweet paylaşıldı.healthcare-twitter

Peki sağlık sektöründe yer alan bir markanın mesajının görülmesini ve duyulmasını nasıl sağlarsınız? Tek cevap tekrarlama diyebilirsiniz. Fakat böyle bir strateji, markanın takipçilerinde ters etki yaratıp markayı savunanların potansiyelini düşürebilir. Eğer bunun yerine reklam yapmayı düşünürsek belirli bir bütçe ayırmamız gerekir. Hashtag kullanmak ise maliyeti düşürdüğü gibi ilgilenen kitleyi etkilemek ve bir araya toplamak için son derece verimli bir yoldur. Ayrıca tweet ömrünü uzatıp görünürlüğü artırır. Buddy Media’nın çalışmasına göre hashtag kullanmak, bahsettiğimiz bu iki yönden dolayı oldukça faydalı.

Sağlık sektöründe hashtag kullanmanın önemini gösterebilmek için Healthcare Hashtag Project’i örnek verebiliriz. 2010 yılında Symplur tarafından başlatılan bu projenin amacı sağlık topluluklarını ve tedarikçileri bir bütün olarak twitter üzerinde toplamak. Proje, ilgili tweetleri veritabanında tutar ve yeni tweetler atılmasını teşvik eder. Bugüne kadar alınan sonuçlar oldukça etkileyici. En popüler hashtag ise #hcsmeu (healthcare social media europe) tek bir gün içinde ortalama 290,000 defa kullanılıyor.368a16bdb93bca11df2f92687197f281

Sosyal medyayı sağlık sektörüne uyarlarsak eğer kullandığımız hashtagler de sağlık sektörü için pazarlamaya dönüşür. Çevrimiçi topluluklar TweetChatle, gerçek zamanlı diyaloglarla, davetlerle ve hashtaglerin güçlendirdiği daha birçok yolla iletişime geçebilirler. Ayrıca sadece twitter üzerinden değil diğer sosyal medya kanalları üzerinden de hashtagleri kullanabilirler.

Submit a Comment