Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Sektöründe Yeni Akım

Sağlık Sektöründe Yeni Akım
Berna Yaran

Sağlık sektörü değişiyor! Bugün tıbbi koşullar hakkında sosyal medyadan araştırmalar yapıyoruz. Doktorlar, hastaneler ve ilaçlar hakkında öğrenmek istediklerimize ulaşabiliyoruz. Yani günümüzde sosyal medyayı: “bilgi depolamak ve bu depoladığı bilgileri sosyal etkileşimle yaymak” olarak tanımlayabiliriz.indir

Sosyal medyada açıkça yazılan başlıklar altında sorunlar anlatılır ve tartışılır. Örneğin; Twitterda #mmsm (meme kanseri sosyal medya), #btsm (beyin tümörü sosyal medya) hashtagleri ile atılan tweetler ile birçok insan sorunlarını anlatabiliyor. Bu durum sosyal medyanın sağlık sektörüne etkisini oldukça artırıyor. Bu etkinin farkında olan birçok kuruluş sosyal medyayı etkin olarak kullanıyor. Örneğin; Mayo Clinic, hastaların sosyal medyayı sürekli kullandığını ve bu yüzden klinik için de sosyal medya kullanmanın gerekli hale geldiğini savunuyor.

Print

Facebook ve bazı çevrimiçi forumlar, hastalara ve hasta bakıcılara deneyimlerini paylaşmaları ve birbirleriyle iletişim halinde olmaları için olanak sağlıyor. Tabii ki sosyal medya Facebook ve Twitterdan çok daha fazlası. Youtube videoları, anlık mesajlar ve bunlar gibi kullanılan birçok sosyal medya platformu var. Bu durumu fırsata dönüştüren Mayo Clinic, çeşitli hasta gruplarını sosyal medya aracılığıyla bir araya getirerek maliyeti çok düşük çeşitli deneyler yapabiliyor.

Biz sosyal medya kullanımının her an arttığı, internetin sürekli kullanıldığı, verilere çok çabuk ulaşabildiğimiz bir dönemde yaşıyoruz. Böyle bir dönemde bizim için son derece önemli bir konu olan sağlığımızı da çeşitli yollarla sosyal medya üzerinden araştırıp kendi deneyimlerimizi de paylaşabiliriz.

Submit a Comment