Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Panasonic’in Sürücüsüz Tekerlekli Sandalyeleri Havalimanında Dolaşmaya Başladı

Panasonic’in Sürücüsüz Tekerlekli Sandalyeleri Havalimanında Dolaşmaya Başladı
Ekin Eryazar

Dünyaya otonom koltuğu tanıtan Japonya, şimdi de hareket özgürlüğü kısıtlı kişiler için kendi kendine çalışan bir tekerlekli sandalyeyi test ediyor.

Panasonic, 2020’de Japonya’da gerçekleşecek olimpiyatlar için büyük havalimanlarında kendi kendine çalışan tekerlekli sandalyeleri hizmete sokmak istiyor. Denemeler, Tokyo’daki Haneda Uluslararası Havalimanı’nda da yeni başlatıldı.

İhtiyacı olan bir yolcu, Panasonic’in tekerlekli sandalyesini akıllı telefonundan birkaç tıkla çağırabiliyor. Tekerlekli sandalye yolcuyu buluyor ve doğru check-in masasına götürüyor. İhtiyaç duyulan süre boyunca havalimanında yolcuya eşlik eden tekerlekli sandalye yolcunun işi bitince başka bir yolcuya yardım etmek üzere ayrılıyor.

Panasonic’in özerk tekerlekli sandalyesi, sürücüsüz otomobillerde gördüğümüz özelliklere benzer şekilde haritalama yazılımı ve dâhilisensörleri kullanarak insanlara, bavullara ve yoğun bir havaalanında bulmayı umduğunuz diğer tüm engellere çarpınca duruyor.

Tekerlekli Sandalye, Mart 2018 tarihine kadar Haneda’da test edilecek ve bundan üç yıl sonra Japonya’ya gidecek spor meraklısı yolcular için kullanıma hazır olacak.

Kaynak: DigitalTrends

Submit a Comment