Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Pfizer’den Nörobilim Atağı: Erken Aşama Girişimlere Toplam 150 Milyon Dolarlık Yatırım Yapacak

Pfizer’den Nörobilim Atağı: Erken Aşama Girişimlere Toplam 150 Milyon Dolarlık Yatırım Yapacak
Özge Uçar

New York merkezli ilaç devi Pfizer risk sermayesi koluna toplam 600 milyon dolarlık ek finansman sağlayacağını açıkladı. Yatırım paketinin dörtte birlik kısmı, nörobilim üzerine çalışan erken aşama girişimleri fonlamak için kullanılacak.

Pfizer’ın risk sermayesi kolu Pfizer Venture İnvestments (PVI), 2004 yılından bu yana kendi stratejisi doğrultusunda gelecek vadettiğini düşündüğü girişimlere yatırım yapıyor. Bugüne kadar, portföyünde bulunan 40’tan fazla şirkete toplam 500 milyon dolarlık yatırım yapmış olan PVI, geçtiğimiz günlerde risk sermayesi koluna 600 milyon dolarlık ek finansman sağlayacağını duyurdu. Sermayenin dörtte birlik kısmının erken aşamadaki nörobilim girişimlerini fonlamak için kullanılacağını belirten Pfizer, bu yolla nörodejeneratif, nöroinflamatuar ve nörometabolik hastalıklar için yeni tedavi arayışlarını destekleyecek.

Son yıllarda gittikçe artan sayıda nörobilim girişimi, ortaya koyduğu yenilikçi buluşlarla risk sermayesi fonlarından yatırım almayı başardı. Pfizer’in yatırımcıları arasında bulunduğu Cortexyme adlı nörobilim girişimi, Alzheimer hastalığında rol oynadığı düşünen bakteriyel enfeksiyonları hedef alan ilaçlar geliştiriyor. Şirket geçtiğimiz hafta, aralarında Google ve Facebook’un erken dönem yatırımlarını yapmış Sequoia Kapital’in de bulunduğu pek çok önemli fondan toplam 76 milyon dolarlık Seri B yatırımı almayı başardı.

Kaynak: MedCityNews

Submit a Comment