Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yapay Zekâ Radyoloji Uzmanlarının İş Yükünü Hafifletebilir

Yapay Zekâ Radyoloji Uzmanlarının İş Yükünü Hafifletebilir
Özge Uçar

İsrail merkezli sağlık girişimi Zebra Medical Vision, geliştireceği yapay zekâ ile radyoloji uzmanlarına röntgen sonuçlarını yorumlamalarında yardımcı olacak. Girişim, bu yeni projesi için geçtiğimiz günlerde aMoon Ventures’tan 30 milyon dolar değerinde yatırım aldı.

Görüntüleme amaçlı kullanılan tıbbi cihazlar hekimlere tanı ve tedavi sürecinde önemli katkılar sağlıyor. Özellikle son yıllarda sağlık alanında yaşanan teknolojik dönüşümle beraber, giderek daha fazla sayıda doktor yeni nesil medikal görüntüleme yöntemlerinden yararlanmaya başladı. Radyolojik incelemeler, doktorların daha isabetli teşhisler koymasını sağlayarak sağlık hizmetlerini daha kaliteli hale getirse de, bu teknolojilerin giderek daha fazla kullanılır hale gelmesi tıbbi görüntülerin analiz edilmesi ve raporlanması görevini üstlenen radyologların iş yükünün de artması anlamına geliyor. Fakat radyologlar için bu tempolu dönem kısa süre sonra son bulabilir: Geliştirilmekte olan yeni bir yapay zekâ, işin bir kısmını radyologlardan devralmak için gelecek sene hazır olacak.

Makine öğrenimi ve derin öğrenme metotlarını kullanarak tıbbi görüntüleri otomatik yorumlayan araç, İsrail merkezli sağlık girişimi Zebra Medical Vision tarafından geliştiriliyor. Geçtiğimiz günlerde sağlık teknolojileri fonu aMoon Ventures’tan 30 milyon dolarlık yatırım alan girişim, bu parayı yapay zeka projesini finanse etmek için kullanacak.

Gelecek yıl hayata geçirmeyi planladığı “Textray” adındaki yeni bir çalışmanın duyurusunu yapan Zebra, bu çalışmada göğüs röntgenlerini yorumlaması amaçlanan yapay zekâyı yaklaşık 2 milyon tıbbi görüntü kullanılarak eğitecek. Bugüne kadar göğüs röntgenleri üzerinde yapılan en kapsamlı yapay zeka araştırması olarak tanımlanan Textray’de amaç, yapay zekayı göğüs röntgenindeki 40 klinik bulguyu tanımlayabilir hale getirmek.

Kaynak: Techcrunch

Submit a Comment