Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Qualcomm’un Yeni Sanal Gerçeklik Uygulaması, İnme Teşhisi Koymaya Yardımcı Olacak

Qualcomm’un Yeni Sanal Gerçeklik Uygulaması, İnme Teşhisi Koymaya Yardımcı Olacak
Derya Öztürk

Qualcomm; tıp öğrencilerini ve ilgili kişileri, inme belirtilerini teşhis etmek için eğiten yeni sanal gerçeklik uygulaması Think F.A.S.T’i tanıttı. Tıpta sanal gerçeklik kullanımını teşvik etmek üzere geliştirilen uygulamanın amacı kişiye, gerçekçi görseller ve interaktif bir deneyimle, inme belirtilerini öğretmek ve uzun süre akılda kalmasını sağlamak.

Dünyada ikinci ölüm nedeni olan inme; herkese, her an gerçekleşebiliyor. Son dönemlerde yapılan araştırmalar gösteriyor ki, gençlerin yaşadığı inme sayısı giderek artıyor. Çalışmalar; Amerika’da son 10 yıl içinde, inme nedeniyle hastaneye kaldırılan genç yetişkinlerin sayısında yüzde 44’lük bir artış yaşandığını gösteriyor.

Qualcomm Technologies (QTI); tıp öğrencilerinin, ilk yardım eğitimi alan kişilerin veya herhangi bir kişinin inmeleri daha hızlı teşhis etmesine ve sonuç olarak hastalığın uzun vadeli etkilerini azaltmasına yardımcı olmak için yeni bir çalışma gerçekleştirdi.

Sağlık eğitiminin ve alıştırmalarının yeniden keşfedilmesi için hazırlanan Think F.A.S.T., tıp öğrencilerinden hastalara kadar herhangi bir kişiye; gerçek dünyadaki kapsamlı inme muayenelerini taklit eden ve simülasyondaki hastayla iletişim kurabildikleri interaktif bir deneyim sunuyor. Hatta inme geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız, inme belirtilerinizi tanımlayabilir, durumunuzu kendiniz teşhis ederek hızlı harekete geçebilir ve iyileşme şansınızı arttıracak tıbbi yardımı alabilirsiniz.

Muayeneyi Nasıl Gerçekleştiriyorsunuz?

Think F.A.S.T.’in sanal dünyasına girdiğinizde artık bir doktorsunuz. Head Mounted Display (HMD) kulaklığınıza bağlandıktan sonra, fütüristik görünümlü bir tıp eğitim tesisine giriyorsunuz.

Sizi küre benzeri bir havada süzülen bir top sizi karşılıyor. Bu küre size, odanın ortasında oturan ve sizin onu muayene etmenizi bekleyen bir hastayı incelemenizde yardımcı oluyor.

Sonra küre size inmeyle semptomlarıyla ilgili kısa bir eğitim veriyor ve sizi muayeneye doğru yönlendiriyor. Örneğin; sizden hastaya çeşitli hareketler yapmasını söylemenizi istiyor. Böylece siz de hastanın inme geçirip geçirmediğini bu sorular yoluyla teşhis edebiliyorsunuz. Bunları gerçekleştirirken hastanın etrafında dolaşabiliyor, hastayı herhangi bir açıdan inceleyebiliyorsunuz.

Son olarak da küre size Think F.A.S.T.’in vücut tarama özelliğini tanıtıyor. Elinizi hastanın üzerinde hareket ettirdiğinizde, otomatik olarak bir tarama gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu da size inmenin gerçek kaynağını görmenizi sağlıyor ve hastanın ne tip bir inme geçirdiğini görebiliyorsunuz.

Kaynak: Innovation Essence

Submit a Comment