Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sigarayı Bıraktıran Mobil Sağlık Uygulamaları

Sigarayı Bıraktıran Mobil Sağlık Uygulamaları
Nihal Yormaz

Günümüzde hemen her şeyin bir kolay yolunu akıllı telefonlarımız sayesinde bulabiliyoruz. Bu uygulamaların başını da dijital sağlık aplikasyonları çekiyorlar. Peki, sigarayı bırakmak için akıllı telefonunuzun bir çözüm olabileceğini hiç düşündünüz mü? Düşünmediyseniz size bunu düşündürecek ve Google Play Store’da yer alan en iyi sigara bıraktırma uygulamalarından bir liste hazırladık. Belki daha sağlıklı bir geleceğe adım atmanız için bugün harekete geçme günüdür ve bu yazımızı okuduktan sonra ilk işiniz bu adımı atmak olacaktır. Öyleyse işte listemiz:

Sigaraya Son / Sigarayı Bırak

Gazi Üniversitesi Y.B.S. Yüksek Lisans projesi olarak, tamamen bilimsel araştırmalara dayanarak hazırlanan “Sigaraya Son” uygulaması, uygulamanın sahip olduğu oyunlaştırma (gamification) teknolojisi sayesinde sigarayı bırakmayı cazip hale getiriyor. Uygulama size ne kadar sigara içtiğinizi sorarak işe başlıyor ve daha sonrasında sigara içmediğiniz günlerde ne kadar tasarruf ettiğinizi ve sağlığınızdaki olumlu gelişmeleri grafik halinde önünüze seriyor. Bu da uygulamayı oldukça farklı bir hale getirerek kendi kendinizi takip etmenizi kolaylaştırıyor. Uygulamayı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

sigaraya-son-1450299507

Stop! Quit Smoking

Stop! Quit Smoking ya da Google Play Store üzerindeki “Dur! Sigarayı Bırakmak” şeklinde Türkçeleştirilmiş uygulamanın amacı size sigarayı bıraktığınız andan itibaren ne kadar tasarruf ettiğinizi göstermek. Sigarayı bıraktığınız andan itibaren size destek veren ve moralinizi yüksek tutan bu uygulamanın bir de “Acil Durum” butonu bulunuyor. Bu butona basarak sigaradan zarar gören insanların fotoğraflarına ulaşabiliyor ve onların hikâyelerini okuyabiliyorsunuz. Bu sayede amaçlanan şey ise sigaradan soğumanızı sağlamak. Uygulamayı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Quit Smoking: Cessation Nation

Quit Smoking: Cessation Nation yani “Sigarayı Bırakanlar Milleti” ismindeki bu uygulama da benzeri diğer uygulamalarda olduğu gibi sigarayı bırakmanız durumunda cebinizde ne kadar para kalacağını hesaplıyor. Bunun yanı sıra ise bu uygulamayla kaç adet sigaranın sizi zehirlemeyeceğini öğrenmeniz de mümkün. Ayrıca uygulamada sigarayı bırakmanızı teşvik edici oyunlar ve sigarayı bırakanlarla yazışabileceğiniz online bir forum da yer alıyor. Uygulamayı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

cessation_nation_android-1450299203

Submit a Comment