Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Parfümlü Çalar Saat, Demans Hastalarının İştahını Açıyor

Parfümlü Çalar Saat, Demans Hastalarının İştahını Açıyor
Nihal Yormaz

Demans teşhisi konmuş bireylerin neredeyse yarısı, yeteri kadar yemek yemediklerinden dolayı sağlıksız beslenme ve kilo kaybına bağlı sorunlar yaşıyorlar. Ode adı verilen yeni bir cihaz günde üç kez lezzetli yemek kokuları yayarak demans hastalarını yemek yemeye ve sağlıklı kalmaya teşvik ediyor.

Ode, İngiliz hükümetinin desteklediği “Demansla İyi Yaşam” adlı projenin bir parçası olarak nörolojik hastalıklara sahip bireylerin yaşamlarını iyileştirmek için sezgisel tasarım tabanlı çözümler üreten bir tasarım ekibi tarafından hazırlandı. Demans hastaları genellikle depresif oldukları için diyetlerinden kopuk yaşama eğilimindedirler.  Bu hastaların yemekleri genelde onlara bakım verenler tarafından hazırlanır ve çoğunlukla da hastalar yemek yemeyi reddederler. Ancak koku alma duyusu, doğrudan belleğe bağlı olduğu için, tanıdık kokuları duyan hastaların iştah merkezleri uyarılır. İşte Ode de, bu uyarma işi için kullanılan bir frekans cihazı.

Ode sistemi, koku uzmanı Lizzie Olstrom liderliğindeki parfüm ve lezzet uzmanları tarafından tasarlanan kokuları günde 3 kez yani her öğün için birer kez olmak üzere frekanslar yoluyla eve yayıyor. Her aromatik işaret yaklaşık üç saat boyunca havadan kademeli dalgalar halinde yayınlanıyor. Cihaz; belirli bir süre kokuyu ısıttıktan sonra bir fan yardımıyla kokulu havayı dışarı üflemek üzere programlanmış. Her hasta için cihazı kişiselleştirmek de mümkün; bunun için koku menüsünden istediğiniz yemeğin kokusunu seçmeniz yeterli. Satış fiyatı; 420 $ olan cihazın, 50 hasta üzerinde 11 hafta boyunca yapılan denemelerde, hastalara ortalama 2 kg aldırdığı saptanmış. Bu cihazın demans hastalarının yaşam kalitesini arttıracağı düşünülüyor. Aşağıda cihazın tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

 

 

Submit a Comment