Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

SMA’lı Çocuklar İçin 3D Baskıyla Dış İskelet Üretildi

SMA’lı Çocuklar İçin 3D Baskıyla Dış İskelet Üretildi
Derya Öztürk

Tasarımcı Bartlomiej Gaczorek, 3D baskı makinesi üreticisi Sinterit ile ortaklaşa çalışarak, SMA (Spinal Kas Atrofisi) hastalığı olan çocuklar için özel bir dış iskelet tasarladılar. Bu gelişmenin en güzel yanı ise bu 3D baskı üretimin, endüstri üretimi benzerlerinden çok daha ucuza mal edilebilir olmaları.

Küçük çocukların yaşamlarını ciddi şekilde engelleyebilen bu genetik durum, işlevsiz sinirler nedeniyle ekstremitede hareket kaybına neden oluyor. Fakat yeterli donanıma sahip olursa, SMA’lı birçok çocuk sağlıklı ve aktif bir hayata devam edebilirler.

Harici iskelet projesi, bir ebeveynden yardım çağrısı aldıktan sonra Gaczorek tarafından başlatıldı. Aile 3 yaşındaki oğulları için birçok 3D baskılı tasarım denediği halde hiçbiri gereksinimleri karşılamada yeterli olamamıştı.

Tasarımın birincil kriteri, cihazın tasarımı boyunca konforun en üst düzeyde kalmasıydı. İkinci ve aynı derecede önemli olan diğer bir konu ise kol üretme maliyeti ve ayrıca tasarım ve malzemelerin güvenilirliğiydi.

Bu ihtiyaçları göz önüne alan Gaczorek, pazardaki diğer destekleyici dış iskeletleri dikkate alarak ve ebeveynler, doktorlar ve fizyoterapistler ile istişarede bulunarak kolu üretti.

Gaczorek önce, Autodesk’in ödüllü 3D tasarım yazılımını kullanarak harici iskeleti modelledi. Daha sonrasındayse Sinterit 3D baskı cihazını kullanarak iskeletin oluşturulmasını sağladı. Gaczorek; ürettiği bu dış iskeletin, endüstri üretimi benzerlerinden çok daha ucuza mal edildiğini dile getiriyor.

Kaynak: 3D Printing Industry

 

Submit a Comment