Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Solunum Seviyesini Ölçebilen Akıllı Tişört Geliştirildi

Solunum Seviyesini Ölçebilen Akıllı Tişört Geliştirildi
Derya Öztürk

Kanada’daki Laval Üniversitesi’nden araştırmacılar, giyen kişinin solunum seviyesini gerçek zamanlı olarak izleyebilen akıllı tişört geliştirdi. Diğer solunum sensörlerinin aksine insan bedenine bağlı hiçbir kablo ya da elektrot içermeyen bu akıllı tişört, hastaların hiçbir hareketini kısıtlamadan solunum seviyelerini ölçebiliyor.

Spiral şeklinde bir anten olan sensör, tişörtün göğüs kısmına yerleştiriliyor. Böylece nefes alırken göğüsün genişlemesi, antenin hafifçe kıvrılmasına neden oluyor. Geometrideki bu değişim oldukça basit bir radyo cihazı vasıtasıyla ölçülebiliyor. Her nefeste gerçekleşen salınımlar, sensörün solunum seviyesini algılayabilmesi için yeterli seviyede oluyor. Bu nedenle tişörtün dar olmasına ihtiyaç duyulmuyor.

Yeni teknolojinin performansını değerlendirebilmek için araştırmacılar; akıllı tişörtü giyen hastaları otururken, yatarken ve ayaktayken değerlendirdiler. Derin nefeslerde cihaz, solunumu en fazla 120 MHz olarak kolayca ölçebildi ve en az 4 MHz olarak kaydedilen sığ nefesleri de ölçmeyi başardı.

Solunum sensörlü akıllı tişörtler; solunum rahatsızlıklarının teşhisinde ya da astım, uyku apnesi, kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi hastalıklara sahip kişilerin izlenmesinde kullanılabilecek.

Kaynak:

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/05/170518140254.htm

Submit a Comment