Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sosyal Medya Sağlık Uzmanlarına Yeni Bir Ses Oluyor

Sosyal Medya Sağlık Uzmanlarına Yeni Bir Ses Oluyor
Berna Yaran

GONG Xiaoming, Şanghay devlet hastanesinde kadın doğum uzmanı, günde yaklaşık 30 hastayı muayene ediyor. Fakat iyi huylu tümörler hakkında makale yazdığından beri, mikro bloğuna bir gün içerisinde on binlerce tıklama  çekiyor.

“Bir doktorun Weibo üzerinde bu kadar etkili olabileceğine inanamıyorum.” dedi Gong, 42.

Gong  gündüzleri Şanghay’da Doğumevi ve Çocuk Hastanesi’nde çalışıyor. Günde yaklaşık 520,000 kişi ise onu takip ediyor Sina Weibo’dan, Çin’in en popüler mikroblog servisi.

Gong’un popülaritesi 2012 yılında makalesini yazmasıyla başladı. Gong “servikal erozyon”  tanısı konulan ya da tedavi gören kadın hastalara bunun gerçek tıbbi bir durum olmadığını söyledi.

Gong yapılan yanlış tedaviler için halkı bilinçlendirmek istiyordu. O haklıydı. Weibo hesabında paylaştığı makalesi 33.000 kez yayınlandı ve 4.000’den fazla yorum topladı.

Bir kişi şöyle yazdı: “Dolu bir vicdan ile doktor!”doctor_facebookWeibo’da “doktor” için arama yaptığımız zaman karşımıza yaklaşık 27,000 hesap çıkıyor. Bunların neredeyse yarısı hastaneler tarafından tanınmış. Ayrıca bu hesapların içerisinde takipçi sayısı binlerden 3,6 milyona ulaşan yüzlerce diyetisyen ve tıp teknisyeni de var. Tıp bilimini sevdirmek ve yaygınlaştırmak için bu insanlar sosyal medya aracılığıyla kendi mesleğinin insancıl yüzünü ortaya koymaktadırlar. İnternet üzerinde argo konuşuyorlar, kendi özel yaşamlarını paylaşıyorlar ve kendileriyle dalga geçiyorlar.

Pekin Union Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde eski personel olan Yu Ying sosyal medyada öncü bir doktor. Weibo hesabındaki adı “Emergency Superwoman” (Acil Süperkadın). Büyük bir hastanede çalışmanın eğlenceli ve utanç verici yönlerini paylaşarak takipçi kazanıyor. Onun bu gönderileri Çin’in sağlık sistemindeki sorunları ortaya çıkardığı için büyük tartışmalara yol açıyor.

Şanghay hastanesinin başkanı Duan Tao şöyle söyledi: “Sosyal medya gözlemlerimi paylaşmam için iyi bir platform ve onun sayesinde hastane çalışanlarının ve hastaların taleplerini biliyorum.”  Duan Tao Mart ayında Weibo kullanmaya başladı ve şuan 70,000’den fazla takipçisi var.

Pekin Dostluk Hastanesi’nde genç bir diyetisyen olan Gu Zhongyi 2010 yılında, Weibo hesabında kilo vermek için taktikler yayınladı. Sonrasında televizyon programlarına ve çevrimiçi programlara ders vermek üzere davet edildi ve bu şekilde ünlü oldu.

Weibo üzerinden verilen bu örneklere bakarak sosyal medyanın sağlık çalışanlarına verdiği imkanları rahatlıkla görebiliriz. Ayrıca hastaların aradıkları ve ihtiyaç duydukları bilgilere ulaşması sosyal medya sayesinde artık daha da kolaylaşıyor.

 

Submit a Comment