Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Türkiye’nin İlk Biyonik Göz Ameliyatı Dünyagöz’de Gerçekleştirildi

Türkiye’nin İlk Biyonik Göz Ameliyatı Dünyagöz’de Gerçekleştirildi
Nihal Yormaz

İlklerin öncü ismi Dünyagöz Hastaneler Grubu, bir ilke daha imza atarak dünyada henüz  131 kişiye uygulanan “Argus II – Biyonik Göz” ameliyatını, Türkiye’de başarıyla gerçekleştirdi. Dünyagöz Etiler Hastanesi’nde gerçekleştirilen ameliyat sonrasında gözleri görmeyen 44 yaşındaki Dilek Ümran Öztürk, şekilleri yeniden seçmeye başladı. Ameliyatın başarıyla sonuçlanmasının ardından Öztürk “Adeta bir mucize yaşıyorum.” şeklinde konuşarak duygularını dile getirdi.

Hastanın görme kapasitesinin gün geçtikçe daha iyiye gittiğini belirten ameliyat ekibinin başında bulunan Dünyagöz Hastaneler Grubu Medikal Direktörü ve LASİK yönteminin mucidi Prof. Dr. loannis Pallikaris; artık Öztürk’ün hayatını kendi kendine devam ettirmesinin çok daha kolay olacağını söyledi. Türkiye’deki görme engelli hastalar için Argus II ameliyatının yeni bir umut ışığı olduğunu dile getiren Prof. Dr. loannis Pallikaris; “Dünyada sayılı birkaç ülkede gerçekleştirilen bu ameliyatı, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Pallikaris, yaptığı açıklamada “Bu ameliyat için en uygun hastayı yaklaşık 800 hasta arasından seçtik ve operasyonu başarılı bir şekilde tamamladık. Argus II ameliyatlarında tıbbi ve yardımcı ekibin çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Burada çok başarılı bir operasyon gerçekleştirmemizin en büyük sebebi Dünyagöz Hastaneler Grubu Az Görenler ve Biostimulasyon Merkezi’nin deneyimli kadrosu ve teknolojik altyapımız olduğunu da önemle belirtmek isterim.” dedi.

Biyonik Goz 2

Kütahya’da yaşayan 1971 doğumlu Dilek Ümran Öztürk, halk arasında tavukkarası olarak bilinen; Retinitis pigmentosa hastalığına sahipti. İlk çocuğunu doğurduktan sonra Öztürk’ün görmesinde azalma olması üzerine doktorların hamileliğin bu hastalığı ilerleteceğini ve artık göremeyeceğini söylemesine rağmen Öztürk, ikinci çocuğunu da dünyaya getirdi. İlk kızını 2-3 yaşına kadar gören Öztürk’ün, ikinci kızını görme fırsatı hiç olmadı. Ameliyat sonrasını mucize olarak değerlendiren Öztürk duygularını şöyle dile getirdi:

“Yaklaşık 20 yıldır sadece ışığı, gece ve gündüzü fark edebiliyorum. Biyonik göz için seçildiğimi duyduğumda ben ve benim gibi engelli hastalar için bir umut olacaksa bu ameliyatı ilk ben olmalıyım dedim. Bir de ikinci kızımı hiç görmedim ve görmek istiyordum. Bu şansı denemeliydim. Dünyagöz Hastaneler Grubu’nun deneyimli hekim kadrosuna kendimi emanet ettim. Ameliyat sonrasında büyük gün gelmişti ve tüm ekip çok heyecanlıydık. En çok küçük kızımın yüzünü merak ediyordum. Ameliyat başarıyla tamamlandı ve artık küçük kızımı algılayabiliyor, nesneleri yavaş yavaş fark edebiliyor, çizebiliyorum. Görme yetilerim bana verilecek eğitimlerle her geçen gün daha iyiye gidecek ve ben kendi başıma artık işime gidebilecek, çamaşırlarımı yıkayabilecek, yemek pişirebilecek ve Kütahya’da benim gibi engelli dostlarım için sürdürdüğüm desteği artık görerek devam ettirebileceğim.”

Yaklaşık 4 saat süren bir ameliyatla hastanın gözünün içine ve yanına yerleştirilen “Argus II” retinal implantı iki parçadan oluşuyor. Biyonik göz, görüş alanındaki nesneleri algılamayı sağlayan elektronik bir gözlük vasıtasıyla çalışıyor. Gözlük üzerinde bir kamera bulunuyor ve implantı aktive etmesi için bir güç cihazına bağlı olarak çalışıyor. Gözlüğün üzerindeki minyatür video kameradan alınan görüntüler, video işleme ünitesinde işlenerek, gözlüğün üzerindeki anten aracılığıyla, göze yerleştirilen retinal implanta kablosuz olarak gönderiliyor. İmplant, talimatları aldıktan sonra uyarımı bir elektrot dizisi üzerinden retinaya iletiyor ve hastaların siyah beyaz görmeye, gölge ve ışığı algılamaya başlaması sağlanıyor. Öztürk’ün ameliyatından iki hafta sonra; yaşam alanlarında gerçekleştirilecek rehabilitasyon süreci başlayacak. Bu süreçte Öztürk’e, kişileri ve nesneleri algılaması ve biyonik gözle gördüklerini nasıl yorumlayacağı konusunda destek ve eğitim veriliyor olacak.

Submit a Comment