Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Üçüncü Başparmak Protezi İnsan Yeteneğinin Sınırlarını Zorluyor!

Üçüncü Başparmak Protezi İnsan Yeteneğinin Sınırlarını Zorluyor!
İpek Auf

Royal College of Art mezunu Dani Clode, insanların proteze bakış açılarını değiştirmek amacıyla “Üçüncü Başparmak” projesini hayata geçirdi. Tasarımını kendisinin yaptığı ve üç boyutlu yazıcı ile üretilen protez insanların var olan yetkinliklerini bir adım öteye taşıyor.

Dani Clode, tasarımının protez kelimesinin kökeni olan “eklemek”ten ilham aldığını söylüyor. Clode, üçüncü başparmak sayesinde insan yetkinliklerini artırmayı ve var olan protez çağrışımlarını değiştirip vücudun uzantıları olarak algılanmasını hedefliyor.

Üçüncü Baş Parmak Nasıl Çalışıyor?

Üçüncü başparmak, serçe parmağın yanında konumlanacak şekilde bir bileklik ile el bileğine bağlanıyor. Bluetooth teknolojisinden faydalanarak çalışan proteze, ayakkabıların tabanına takılan basınç algılayıcıları ile komut veriliyor. Tasarımcı kullanımının kolayca öğrenilebileceğini belirtiyor.

Üçüncü başparmak protezi esnek bir plastikten üretiliyor ve çalışması bir kablo sisteminden sağlanıyor. Tasarım, başparmağın doğal hareketliliğini taklit ediyor. Üç boyutlu yazıcı ile üretim teknolojisi ise protezin kişiselleştirilebilmesine olanak sağlıyor.

Clode’un tasarımı gelecekte protezlerin sadece engelleri gidermek amacıyla değil insan yetkinliklerini arttırmak için de kullanılabileceğini gösteriyor. Clode tasarımını “Biraz araç, biraz deneyim ve biraz kendini ifade etmek” olarak tanımlıyor. Aynı zamanda tasarımcı yakın gelecekte yetkinliğin tanımının yeniden yapılması gerektiğini düşünüyor.

Kaynak: https://futurism.com/third-thumb-prosthetic-pushes-boundaries-of-human-capability

Submit a Comment