Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Akıllı Telefon Verileriyle Dünya’nın En Hareketli ve En Hareketsiz Ülkeleri Ortaya Çıkartıldı

Akıllı Telefon Verileriyle Dünya’nın En Hareketli ve En Hareketsiz Ülkeleri Ortaya Çıkartıldı
Derya Öztürk

Akıllı telefonlarınızın bilim insanları tarafından takip edildiğini biliyor muydunuz? Stanford Üniversitesi’nden araştırmacılar da bu bilgileri ne kadar tembel olduğunuzu ortaya çıkartmak için kullandılar. Yapılan çalışmada hangi ülkelerdeki insanların, ne kadar yürüdüğü araştırıldı

Takım araştırmaları için Dünya’nın hemen hemen her yerinde kullanılan fitness/aktivite uygulaması olan Argus’u kullandı. Toplamda 46 ülkeden, yaklaşık 720 bin anonim kullanıcıdan gelen 68 milyon adet günlük fiziksel aktivite incelendi. 3 aylık çalışma sonunda insanların günlük olarak attıkları adımların bir haritası çıkartıldı. Böylece hangi ülkelerdeki insanların ne kadar adım attığı ve bununla bağlantılı olarak ne kadar aktif oldukları belirlendi.

Araştırma sonucunda atılan ortalama adım sayısı 4.961 olarak hesaplandı. Eğer bir şehir yürümeye uygunsa aktivite seviyelerinin de aynı doğrultuda yükseldiği de ortaya çıktı.

günlük adım

Araştırmada ilginç olan kısım obezite oranının fazla olduğu bazı ülkelerde günlük atılan adım sayısının da fazla olmasıydı. Örneğin ABD’de günlük adım ortalaması 4.774 iken obezite seviyesine bakıldığında ciddi bir yükseklik görüldü. Araştırmacılar buna “aktivite eşitsizliği” adını verdiler.

Araştırmada Türkiye’nin tam adım sayısı verilmedi ancak haritada ortalama 5.000 adım atan grupta yer aldığı görülüyor. Bu da Dünya ortalamasının üstünde bir aktivite seviyemiz olduğunu gösteriyor.

En aktif ülkelerden bazıları:

1 – China [6,289]

2 – Japan [6,010]

3 – Spain [5,936]

4 – UK [5,444]

5 – USA [4,774]

En az aktif ülkelerden bazıları:

1 – Indonesia [3,513]

2 – Saudi Arabia [3,807]

3 – Malaysia [3,963]

4 – Philippines [4,008]

5 – South Africa [4,105]

Kaynak:

IFLSCIENCE

Görsel:

Shutterstock

 

Submit a Comment