Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Verge Genomics’ten Büyük Atak

Verge Genomics’ten Büyük Atak
Nihal Yormaz

Silikon Vadisi’nin en önemli girişim hızlandırma merkezi Y Combinator, Verge Genomics’in, beyin hastalıklarını tedavi etmek için gerçekleştirdiği yeni girişimini tanıttı. Firma, Alzheimer, ALS ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıkların tek gen yerine birçok genin yer aldığı bir gen ağını içeren kompleks hastalıklar olduğunu ve araştırmacıların tek bir gene odaklanmaları yüzünden, geliştirilen ilaçların %99.9’undan fazlasının, başarısız sonuçlar verdiğini belirtiyor. Ancak Verge Genomics, bir seferde yüzlerce geni anlayabilmek için yüzlerce insanın gen haritasından elde edilmiş algoritmaları kullanarak büyük ilaç şirketlerinden 1000 kat daha hızlı bir şekilde beyin hastalıklarını tedavi etmeyi başardı.

Şirket, patent süresi dolmuş ve test işlemi çok eskiden tamamlanmış FDA onaylı ilaçların hangi genleri etkilediği konusunda kamudan aldığı bilgilere dayanarak büyük ilaç şirketlerinin, genellikle pazara tek bir yeni ilaç sokmak için bile 2 milyar dolar civarında harcama yaptığını ve 12 yıl süren bir deneme sürecine ihtiyaç duyduklarını da ortaya koydu.

Şirketin kurucularından Jason Chen, ilaç pazarını basketbol oyununa benzetmeyi sevdiğini söyledi. Chen, “Büyük ilaç pazarı en iyi oyuncuyu savunurken, biz savunmayı dışarı yayarak tüm ekibi kapsayan adam adama savunma taktiğini uygulama yönünde bir yaklaşım benimsiyoruz.” diyerek hedeflerine yönelik açıklamalarda bulundu.

Firmanın planı, ilaç şirketleriyle ortaklık yaparak ilaç geliştirme süreçlerini hızlandırmak. Verge Genomics’in teknolojisini kullanarak bu şirketler hem nörodejeneratif hastalıklara neden olan tüm genleri bulabilecek hem de bu hastalıkların tedavisi için mevcut onaylı ilaçları kullanarak zamandan ve paradan tasarruf edebilecek. Bu yoldaki en büyük zorluksa bu büyük ilaç şirketleriyle bağlantı kurmak olacak. Buraya tıklayarak Verge Genomics ile ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Submit a Comment