Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

ImPACT ile Beyin Sarsıntısı Riski Daha Çabuk Değerlendirilecek

ImPACT ile Beyin Sarsıntısı Riski Daha Çabuk Değerlendirilecek
Kubilay Han Uluerim

ImPACT Applications‘ın beyin arsıntısı için geliştirdiği iki değerlendirme yazılımına FDA’den de novo izni verildi. Pittsburgh merkezli şirket ilk yazılımını 90’lı yıllarda bilgisayarlar için geliştirse de FDA’den alınan izin iPad üzerinden çalışan ImPACT Pediatric‘in yeni versiyonunu da kapsıyor.

FDA bu izni verirken kelime hafızası ve tepki süresini ölçen yazılım ve donanımların beyin sarsıntısı teşhisi koymaya yeterli olmayacağının da altını çizdiğini söylüyor. 

“Bu cihazlar olası beyin sarsıntısı belirtileri gösteren hastaların değerlendirilmesine yardım etse de doktorlar sadece bu testlere güvenip hareket etmemeli, yaralı bir sporcuyu maça geri sokmamalılar.”

– FDA Nörolojik ve Fiziksel Sağlık Cihazları Bölümü Başkanı Carlos Peña

ahoy

De novo izni almayı başaran ImPACT Pediatric sayesinde 5-11 yaşları arasındaki çocuklarda şu ölçümler yapılabiliyor:

  • Bilişsel hız
  • Nabız kontrolü
  • Kısa ve uzun süreli hafıza

Yazılım bunları yapmak için çeşitli kelime ve görsel eşleştirme oyunları kullanıyor.

“ImPACT’in FDA’den izin alması doktorlar, sektördeki atletler ve beyin sarsıntısı riski taşıyan herkes için büyük bir adımdır. ImPACT Applications bilime, araştırmaya ve yeniliğe olan bağlılığını kanıtlamıştır. Bu yüzden dünyanın her yerindeki hastaneler, klinikler, gençlik spor organizasyonları ve porfesyonel atletler ImPACT’e güveniyor.”

– ImPACT Applications CEO’su Michael Wahlster

Submit a Comment