Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü
Alperen Sözen

Down Sendromu, Down Türkiye Down Sendromu Derneği‘nin açıklamasına göre genetik bir farklılık, bir kromozom anomalisidir. En basit anlatımı ile sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken DS’lu bireylerde bu sayı üç adet 21. kromozom olması nedeniyle 47 olmaktadır.

Bu durumla karşılaştığım ilk kez ilkokul birinci sınıf öğrencisiydim. Parkta annesiyle oynayan minik bir çocuk görmüştüm. Yüzü farklıydı, konuşması farklıydı. Sonraları öğrenecektim ki, bazı farklılıklar hayatımıza renk katabilir.

Elçin Tapan’ın Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Ben Mutlu Bir Down Annesiyim kitabını 17 yaşımda okumuştum. Her sayfasını çevirdiğimde hem ağladığımı hem de yüreğimi dolduran sıcacık sevgiyi hissettiğimi hiç unutamıyorum. Elçin hanım elinde sosyal medya gücü olmaksızın down sendromlu oğlunun hakları için nasıl mücadele ettiğini çok etkileyici bir dille anlatmıştı. Her down sendromlu anneye ilham kaynağı olabileceğini düşündüğüm kitabı internet üzerinden bulmanız mümkün.

Down Sendromlu bireyler genel olarak hasta gibi algılanır. Oysa bu bir hastalık değil genetik bir farklılaşmadır. Aynı okullarda eğitim görülebilir, aynı iş yerlerinde çalışılabilir. Bütün bunların gerçekleşmesi için toplumun bilinçlendirilmesi gerekmekte.

Bu bağlamda çalışmaları bulunan Ulusal Down Sendromu Derneği sosyal medya üzerinden de organizasyonlar düzenliyor. Ayrıca resmi internet sayfasından da ayrıntılı bilgiler elde etmek mümkün.

Benim en çok hoşuma giden etkinlik farklı çift çoraplar giyme etkinliği oldu. Bugün için farkındalık yaratmak amaçlı farklı çift çoraplar giymeye herkesi davet eden dernek, faaliyetlerini 22 – 23 Mart tarihlerinde de devam ettirecek. Etkinliğe Facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

Down Türkiye Downs Sendromu Derneği’nin hazırladığı kamu spotlarını aşağıda bulabilirsiniz;

Ayrıca uluslararası arenadan da down sendromu günü için yayınlanan kampanya spotlarını aşağıda bulabilirsiniz;

İtalya Saatchi & Saatchi‘den gelen bu video tüm dünyada ortak yürütülen +1 CoorDown kampanyasının bu yılki ayağı için hazırlandı.

Bu videoda da, Amerikan Ulusal Down Sendromu Kongresi‘nde tartışmaya açılacak olan eşitlik konusunda hazırlandı ve 21 Mart tarihinde yayına konuldu.

Submit a Comment