Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

#InstaSağlık – Sağlık Sektörü İçin Instagram

#InstaSağlık – Sağlık Sektörü İçin Instagram
Levent Sansever

Fotoğraf sanatını alışkanlık yaratıcı hale getirecek bir karışım düşünelim; taşınabilirlik, sosyallik ve fotoğraf sanatının kendisi. Bunları bir araya getirelim ve işte Instagram.

Sosyal ağlar sayesinde hepimiz birer içerik üreticisiyiz artık. Herhangi bir düşüncemizi, beğendiğimiz bir şarkıyı, çektiğimiz bir fotoğrafı yayınlamamız 1 saniye sürüyor. Böyle bir çağda doğrudan pazarlamanın yerini dijital pazarlamaya bırakmasını doğal karşılamalıyız ve bir an önce bu alandaki yerimizi almalı, yatırımımızı yapmalıyız.

İki dünya devi firmanın dijital dünyayı önemsediğini gösteren örnekler vermek istiyorum. Bunlardan birincisi General Electric. Instagram üzerinden bir yarışma başlatan General Electric yarışmanın galibini ücretsiz İngiltere turuna ve yeni ürettiği jet motorlarının tanıtımına “GE Instagrapher” yani General Electric Instagram fotoğrafçısı ünvanıyla götürdü.

 

Instagram-1

 

Örnek vermek istediğim bir diğer firmaysa ünlü Burberry. Milano’daki moda etkinliğine dikkat çekmek isteyen Burberry bunu yapmak için Instagram’ı kullandı. Etkinlik tarihi yaklaşırken Instagram’da paylaşımlar yaparak takipçileri heyecanlandırdılar. Moda şovunun fotoğraflarını daha sonra Facebook  ve Twitter üzerinden de paylaştılar. Etkinliği kaçıran insanlar için interaktif bir deneyim programı hazırladılar ve bu kişileri seçmek için de yine Instagram’ı kullandılar.

 

Instagram-2

 

Siz de Instagram’ı bu firmalar kadar etkin kullanabilirsiniz. Bu amaca hizmet etmek için sizinle 5 ipucu paylaşacağım. İşte başlıyoruz:

  1. İlk önce ulaşmak istediğiniz bir amaç belirleyin. Örneğin, sağlık sektöründe marka değeri çok önemlidir. Amacınız marka değerinizi arttırmak olabilir. Bunun için Facebook, Twitter gibi platformlar üzerinden insanların sizden haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Instagram’ı kullanırken yüklediğiniz fotoğrafların diğer sayfalarla da ilişkilendirilmesi sizin faydanıza olacaktır. Bu konuda web tasarımcılarına ya da varsa IT departmanınıza danışabilirsiniz. Twitter, Facebook, Flickr, Tumblr- ve Foursquare mobil cihazlardan da Instagram’ı destekledikleri için bu platformlara öncelik vermeniz doğru bir hamle olacaktır. Ne kadar çok platformda aktifseniz o kadar çok kişiye ulaşırsınız
  2. İnsanlar söz konusu sağlık olduğunda bilmedikleri firmaları tercih etmezler. Ne kadar çok kişiye ulaşırsanız kendinizi o kadar iyi tanıtırsınız.
  3. Sektör dışı temalardan da bahsedin. Yalnızca kendi ürününüzden ya da sağlık sektöründen paylaşımlar yapmakla kalmayın. Yeri geldiğinde eğlenceli fotoğraflar da yayınlayın. Bu paylaşımların konusu sağlık sektörü olmak zorunda değil.
  4. “Sahne arkası” fotoğrafları yayınlayın. Hazırlamakta olduğunuz bir etkinlik varsa bunun dışarıya yansımayacak olan kısmından fotoğrafları etkinlik yaklaşırken yayınlayabilirsiniz ya da firmanızın/hastanenizin insanlara görünmeyen tarafından olan fotoğrafları paylaşabilirsiniz. Bu firmanızı ya da etkinliğinizi “kişileştirmenize” yardımcı olacaktır. Bu sayede daha samimi bir izlenim yaratabilirsiniz aynı zamanda insanlarda merak duygusu da uyandırabilirsiniz.
  5. Instagram hesabınıza ya da diğer sosyal medya hesaplarınıza ilgi çekmek için “açık uçlu” sorular sorun. Örneğin; “…konusunda ne düşünüyorsunuz? Bu fotoğraf hakkında ne düşünüyorsunuz?”

Instagram-3

Submit a Comment