Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Healthbook Apple’ın Dijital Sağlık’ta Tek Platform İddiasını Tamamlıyor

Healthbook Apple’ın Dijital Sağlık’ta Tek Platform İddiasını Tamamlıyor
Alperen Sözen

Apple’ın beklenen Healthbook uygulamasının teknoloji devini dijital sağlık alanında aranan tek platform yapacakmış gibi görünüyor. Günümüzün çevrimiçi ekonomik faaliyetlerini, işe yarayan verilerle harmanlayarak kendini farklılaştıran Apple’ın dijital sağlıkta çığır açması bekleniyor.

Apple’ın her yaptığı işte ölçeği büyük tutması beklentileri oldukça yükseltiyor.  Dijital alanın uzmanları Apple’ın nasıl bir yol izleyeceğinden emin değil. Çünkü diğer teknoloji devleri de dijital sağlık alanında merkezde olmayı planlıyor. Dijital sağlık sektörü ABD yurt içi ürünlerinin ve satışlarının %17.9 gibi bir kısmını kaplıyor.

Healthbook uygulamasının bitimine ne kadar kaldığı bilinmiyor. Uygulamanın erken tasarımları, kullanıcıların kendi sağlık durumlarını izlemelerine izin verecek ve egzersiz sonuçlarını arşivlemelerine yardımcı olacak gibi görünüyor. Bu tahminler ise spekülasyondan öteye geçemiyor çünkü Apple uygulama ile ilgili konuşmaktan çekiniyor.

Uygulamanın kullanacağı pek çok verinin, Fitbit gibi sensörlü giyilebilir teknolojik ürünlerden geleceği tahmin ediliyor. Bir başka tahmin de Apple’ın akıllı saatinin bu uygulamaya entegre edileceği yönünde.

apple1

Uygulamanın bazı kategorilerde vücudun çeşitli kısımlarında sensör kullanılması gerekliliğinin var olacağı da söylentiler arasında. Tansiyon, oksijen doygunluğu ve kan şekeri gibi ölçümlerde ekstra sensörlerin, en azından bugünkü teknoloji ile gerekli olacağı biliniyor.

Buradaki fırsatlardan bahsetmek gerekirse, Apple’ın uygulamanın tüm kategorilerini tek başına geliştirip geliştirmeyeceği henüz kesin değil. Bu da demek oluyor ki, üçüncü parti yazılımcılar uygulama üzerinde çalışabilir. Ya da farklı cihazlarının Healthbook versiyonlarını geliştirerek fırsat yakalayabilirler.

Hali hazırda giyilebilir teknolojiyle igili yazılarımıza buradan ulaşarak şu ana kadar nasıl gelişmeler yaşandığını öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda gelecek için bir öngörü çıkarmanız da mümkün olabilir. Özellikle dijital sağlık alanında Apple’ın söz sahibi olması, rekabeti artıracak ve Google gibi rakiplerle üçüncü parti bağımsız yazılım firmalarının yarışından güzel sonuçlar doğuracak gibi görünüyor.

Submit a Comment