Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

3B Yazıcılarla Özelleşmiş Yapay Kalça Eklemleri

3B Yazıcılarla Özelleşmiş Yapay Kalça Eklemleri
Levent Sansever

Gelişen teknolojilerle 3 boyutlu yazıcılar artık her alanda kullanılabilir hale geldi. 3B yazıcılarla istenilen maddeler, istenilen özelliklerde normalden daha az maliyetli ve daha zahmetsiz bir şekilde üretilebilir. Öyle ki, 2013’ün sonlarında bilim adamlarının 3B yazıcıları kullanarak ilk organı ürettikleri haberini almıştık. Bilim adamları bu yazıcılarla yapay kulak üretmeyi başarabilmişlerdi. Bu gelişmelere bakarak, yakın gelecekte bu tarz haberlerle çok karşılaşacağımızı söyleyebiliriz.

3d_ear

Genel nüfus yaşlandığı için yüzlerce insan her gün kalça eklemlerini yeniletiyor. Günümüzde insanların kullandığı yapay kalça eklemlerinin çoğu titanium ve seramikten yapılma. Ancak bir dönem yapay kalça eklemleri tartışmalara yol açan “metal üzerinde metal” dizaynını kullanıyordu ve bu yüksek başarısızlık oranlarından ötürü hastaları endişelendiren bir durumdu.

Hala vücut yapıları nedeniyle yapay kalça eklemi değişimi ameliyatının uygulanamadığı hasta grupları mevcut. Ancak The Mayo Clinic, 3 boyutlu yazıcıları kullanarak kişiye özel yapay eklemleri başarılı bir şekilde üretebildiklerini duyurdu.

Bu gelişme 3B yazıcıların yapay kalça eklemi yapımında kullanılması konusunda çok daha büyük gelişmelere kapı açabilir. 3B yazıcıların kullanılması sadece yapay eklem yapımının maliyetini azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda kişinin fiziksel özelliklerine daha uygun yapay kalça eklemi yapılmasını da mümkün kılıyor. Teorik olarak bu uygulama, kişinin yapay kalça eklemi yerleştirilmesi işleminden sonra hissettiği acıyı azaltan bir gelişmedir.

Henüz 3B yazıcı teknolojisinin yapay kalça eklemleri ya da diğer eklemlere ne oranda uygulanabileceği konusunda bir şeyler söylemek için çok erken. Ancak açık olan bir şey var ki; 3B yazıcıların sadece eklem yapımında değil belki de iç organların yapımında da ciddi bir rol alacağı.

Submit a Comment