Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Grip Salgınını Google’lamak

Grip Salgınını Google’lamak
Onur Tuhta

Amerika’daki grip salgını ve bu salgının önüne geçmek adına oluşturulabilecek dijital önlem önerilerimizde ve bir başka yazımızda daha bahsettiğimiz Google Grip Trendleri uygulaması Google Earth için uyarlanan eklentisiyle yeniden gündemimizde.

Eklenti, bilgisayarınızdaki mevcut Google Earth programı içerisinde yeni bir görüntüleme kriteri yaratıyor. Google Grip Trendleri tarafından desteklenen ve şimdilik 29 ülkeyi kapsayan, ülkelerin belirli arama geçmişlerinin yorumlanmasıyla ortaya çıkan tahminleri Google Earth ile görsel hale getiriyor.

İnternet ve kullanıcılarının gelişmesiyle birlikte, kullanıcı hareketlerinin değeri de doğru orantılı bir şekilde artmıştır. Artık intternette oluşturulan içerikler, ticari faaliyetler ve yatırımlar kullanıcıların davranışlarına göre şekillenmektedir. Çünkü, kullanıcı davranışları günümüzün görüntülenebilir ve ölçülebilir en güncel verileridir. En önemli dayanağı internet kullanıcılarının arama eğilimleri olan bu proje; ABD Hastalık Denetimi Merkezleri’nin verileriyle 2004 – 2009 verilerinin benzerliğiyle kullanılabilirliğini kanıtlamıştır. Bu tür lokal eşleşmelerle diğer ülkelerdeki verilerle de doğrulanmış olup kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.

Dileğimiz, ülkemizin grip salgını verilerinin de eşleştirilerek doğrulanmasıyla Google’ın sunmuş olduğu bu hizmetin önleyici sağlık faaliyetleri için kullanılmasıdır.  Grip salgınlarının (özellikle de yeni virüsle yayılan öldürücü salgınların) önüne geçebilmek için önemli bir araç olacaktır.

Ayrıca yine aynı arama metoduyla Dang Humması adı verilen tropikal bir virüs hastalığı da salgınla mücadelede toplum sağlığına destek olmaya çalışmaktadır.

Comments

Submit a Comment