Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

2013’ün En İyi 10 Hastane Reklamı

2013’ün En İyi 10 Hastane Reklamı
Levent Sansever

Sosyal medyanın en büyük organlarından birisi de bir video paylaşım platformu olan Youtube. 2013’te 4 milyar dolar ciro ve 711 milyon dolar kar yapan Youtube’un 2020’de 20 milyar dolar ciro ve 5 milyar dolar  kar yapması bekleniyor. Bu kadar çok kar yapmasının sebebi ise aldığı tıklama oranı. Bu kadar çok tık ve trafik sahibi bir sitenin sosyal medyada pazarlama aracı haline gelmesi içten bile değil. Nitekim öyle de olmuştur. Youtube, sosyal medyada pazarlamanın en büyük araçlarından biri haline gelmiştir.

Youtube’a 2013’te verilen hastane reklamlarını aşağıdaki listede bulabilirsiniz

İşte 2013’ün en iyi 10 hastane reklamı:

10.Springfield Hastanesi’nde Protez Ameliyatı
Protez değişimi ameliyatının eğlenceli bir yanı yoktur. O zaman neden hastanenin sağladığı imkanlar üzerinde yoğunlaşılmasın? Eğlenceli yanı hastanenin sağladığı imkanlarla veren kısa reklam burada devreye girmiştir. Hastanenin protez değişimi ameliyatı olanlara sağladığı özel odalar ve lezzetli yiyecekler hastalara büyük bir konfor sunuyor ve reklam da buna odaklanıyor.

9.Mary Free Bed
Bu eğlenceli 30 saniyelik reklamda Noel Baba’nın elfleri eski eklemlerini onlar için yoğun geçecek olan Noel döneminden önce, en son eklem değişimi teknolojilerini kullanarak yeniliyorlar. Görsel olarak zengin olan bu reklamın içine aynı zamanda “ileri teknoloji” mesajını da yerleştirebilmenin güzel bir yolu…

8.Richmond Çocuk Hastanesi
Bu eğlenceli kısa reklamda ise bir hemşire ve bir çocuk kanser hastası yer alıyor. Çocuk, hemşirenin hareketlerini taklit ediyor. Bu reklam insanları iyi hissettirmeye yönelik ve zor durumdaki hastaların bakımı üzerinde yoğunlaşıyor.

7.Canton Potsdam Hastanesi
Bu reklamda “cümleler üzerinden”mesaj verilmiş. Çalışmakta olan farklı insanlar birbirinin cümlelerini tamamlıyor ve en sonunda şu soruyu soruyor, “Sizin sağlık durumunuzla ilgilenen çalışan sizin kadar kendini adamış durumda mı? “ Sağlık-bakım’a bambaşka bir bakış sağlayan bu 30 saniyelik reklamda hastane, kendi doktorlarıyla ilgili sadece 5 saniyelik bir kısım kullanmış. Doktorları ve sağlık personelleri yerine insanları merkeze alarak odak noktalarının onlar olduğu mesajını vermiş.

6.Martin Sağlık Sistemleri
Bu reklamda mayo giymiş küçük bir kız havuzdaki büyükannesinin kollarına atlıyor. 15 saniye süren bu reklamda “Güvenin değerini anlamış bir hastane daha iyidir.” Deniyor ve iyi tasarlanmış bir görsel sağlık-bakımın günümüzdeki anahtar sözcüğünü veriyor; güven.

5.North Fulton Hastanesi
30 saniye boyunca bir cerrahın bakış açısını bizlere sunan bir reklam bu. Ancak bu reklam odak noktasına cerrahı değil hastayı koyarak izleyiciyi ters köşeye yatırıyor.

4.Memorial

 “Now I Know” yani “Artık Biliyorum” başlığıyla yayınlanan 30 saniyelik reklam her yerde karşımıza çıkan ve bazen sıkıcı bulduğumuz “ Acil Servis’te bekleme zamanları diğer hastanelerden daha düşük” mesajını veriyor. Bunu, garajlarına ve bahçelerine belirli tabelalar ve işaretler koyan komşular aracılığıyla yapıyor. Dış ses U.S.News&World Report sıralamalarını söylüyor ve izleyiciye “komşun iyisini bilir” mesajını vererek bu fikrin kabul edilebilirliğini iki katına çıkartıyor.

3.BC Çocuk Hastanesi Kuruluşu
Alice Harikalar Diyarında temalı 30 saniyelik bu reklam hastanenin daha fazla yere ihtiyacı olduğu mesajını ağlayan bir bebeği beşiğinden almak için eğilmek zorunda kalan bir hemşireyi göstererek veriyor. Çok ağır değil ancak etkili bir çalışma. Reklam daha büyük bir hastane yapabilmeleri için bir şeyler vermenizi isteyerek bitiyor.

2.The Cleveland Clinic
“Eğer birbirimizin kalbindekini görebilseydik” yanılmıyorsam bir reklam olarak yayınlanmadı. Bu inanılmaz 4 dakikalık video viral olarak yani internet üzerinden yayınlandı. Kendimizi onların yerine koymadan başkalarını yargılamamamız gerektiğini bize hatırlatıyor. Hepimize unuttuğumuz bir şeyin mesajını veriyor: Görmediğimiz çok şey var.

1.Bakersfield Kalp Hastanesi
30 saniyelik bu reklamda kağıttan kırmızı kalpler günlük işlerini yapmakta olan insanların üzerine yağıyor. Bu sırada dış ses, bu hastanenin ödüllü kardiyovasküler bakımını vurguluyor. Temiz, açık bir mesaj inovatif görseller eşliğinde iletilmiş oluyor.

 

 

 

 

 

Submit a Comment