Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Acil Serviste Akıllı Telefon Kullanımı Daha Hızlı Taburcu Ediyor

Acil Serviste Akıllı Telefon Kullanımı Daha Hızlı Taburcu Ediyor
Derya Öztürk

Kanada’da gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, acil servisteki doktorlar test sonuçlarını almak için akıllı telefonlarını kullanırlarsa hastalar çok daha hızlı bir şekilde taburcu olabiliyorlar.

Akıllı telefonlar kuşkusuz hayatımızda pek çok şeyi daha hızlı hale getirdi. Annals of Emergency Medicine’da yayınlanan bir araştırma gösteriyor ki, acil servis de bu alanlardan bir tanesi.

Toronto Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen araştırma, acil servise göğüs ağrısıyla gelen 1.500 hasta üzerinde yapıldı. Test sonuçlarını almak için akıllı telefonlarını kullanan doktorlar ve hastane sistemini kullanan doktorlar arasında bir karşılaştırma yapıldı. Karşılaştırma sonucu, akıllı telefonlarını kullanan doktorların hastalarının diğerlerinden en az 30 dakika daha erken taburcu oldukları ortaya çıktı.

Araştırma sadece göğüs ağrısı olan hastalar üzerine yapılmış olsa da araştırmacılar diğer kritik laboratuvar sonuçları, radyoloji raporları, vital bulgular gibi sonuçların da akıllı telefonlardan alınmasının kullanışlı olabileceğini belirtiyorlar. Sonuç olumlu olsa da, hastane içinde akıllı telefon kullanırken doktorların oldukça dikkatli bir şekilde değerlendirme yapmaları gerektiğini de vurguluyorlar.

Kaynak:

http://www.mobihealthnews.com/content/study-er-docs-using-smartphones-receive-test-results-can-discharge-chest-pain-patients

 

Submit a Comment