Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Avustralya’da İnsansı Robot Dr. NAO, ‘Hastalara’ Eşlik Etti

Avustralya’da İnsansı Robot Dr. NAO,  ‘Hastalara’ Eşlik Etti
Derya Öztürk

Robotların ileride insanların yaptığı pek çok işi yapabileceklerinin öngörüldüğünü biliyoruz. Peki ya bir insansı robotun doktorunuzun yerine geçmesi hakkında ne düşünürdünüz?

Tazmanya’daki North-West Bölge Hastanesi tarafından, katılımcıların medikal yardımlar için bir robota güvenip güvenmeyecekleri ile ilgili bir araştırma gerçekleştiriliyor. Araştırmanın ilk adımı olarak 70 sağlık personelinden, insansı robot Dr.NAO’ya hasta olarak gelmeleri istendi. Doktorlar ve hemşireler Dr.NAO’yla etkileşime geçerek onun hakkındaki değerlendirmelerini sundular.

Temel tıp etkileşimlerini öğrenmesi ve taklit etmesi için programlanan Dr.NAO, hastalarla karşı karşıya getirilerek tıbbi bir sınavdan geçirildi. Dr.NAO hastalarla konuştu ve onlara nefes alıp vermek veya fizyoterapi hareketleri yapmak gibi basit testler uyguladı.

dr. naoo

Araştırma takımının lideri Dr. Balaji Bikshandi Dr.NAO’nun henüz deneme aşamasında olduğunu ve kendini geliştirebilmesi için hala birkaç yıla ihtiyacı olduğunu söylüyor. Bikshandi, ileride Dr.NAO ve onun gibi robotların sağlık personellerini tamamlayıcı rollerde yer alacaklarına inandığını belirtiyor.

Kaynak:

http://www.abc.net.au/news/2017-05-10/doctor-robot-on-trial-in-tasmania/8513992 

Submit a Comment