Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Vücut Sıvısını Yakıt Olarak Kullanabilen Kalp Pili Üretildi

Vücut Sıvısını Yakıt Olarak Kullanabilen Kalp Pili Üretildi
Derya Öztürk

Araştırmacılar kalp pili ve diğer takılabilir tıbbi cihazlar için yeni bir güç kaynağı dizayn ettiler. Bu dizayn, vücuda takılan tıbbi cihazların hayat boyu vücutta kalabilmesine imkân sağlayabilir.

Kalp pilleri ve diğer takılabilir tıbbi cihazlar birçok hayat kurtarmış olsalar da beraberinde çeşitli riskleri de getirir: vücudun yabancı bir cisme adapte olmakta zorlanması, kalp pillerinin ömrünün sınırlı olması ve her değişimde büyük bir ameliyata ihtiyaç duyulması, pillerin içinde vücuda sızma tehlikesi taşıyan zehirli maddeler bulunması… UCLA ve Connecticut Üniversitesi araştırmacıları bu risklerin çoğunu geçmişte bırakabilecek, tıbbi cihazlar için vücut dostu bir güç kaynağı tasarladılar.

Gücü sizden alıyor

Advanced Energy Materials’ta yayınlanan makaleye göre; biyolojik süper kapasitör (biological supercapacitor) olarak adlandırılan bu enerji depolama sistemi, insan vücudundaki hareketi ve ısıyı enerjiye çeviriyor. Yani insan vücudunun doğal kimyasını kullanarak enerji üretiyor. İnsan vücudundaki sıvılar, biyolojik süper kapasitörün güç kaynağı olarak kullanabileceği parçacıkları olan iyonlar içeriyor. Biyolojik süper kapasitör, cihazın çalışması için kullanılacak enerjiyi buradan depoluyor. Yapılan açıklamaya göre pil içermeyen bu teknolojinin vücuda herhangi bir zararı bulunmuyor.

Saç telinden daha ince

Biyolojik süper kapasitör, elektrot olarak işlev görecek şekilde modifiye edilmiş insan proteinleri ile katmanlanmış grafenden oluşuyor. Bu da daha küçük cihazlar üretilmesine olanak sağlıyor. Mevcut kalp pillerinin yaklaşık yarısını batarya oluştururken, biyolojik süper kapasitör yalnızca bir mikrometre kalınlığında. Bu da bir insanın saç telinden daha ince olduğu anlamına geliyor. Araştırmacılar ayrıca bu dizaynın, beynin uyarılması ya da yeni kemik oluşumu gibi vücut içerisinde başka amaçlar için de kullanılabileceği görüşündeler. Bu teknoloji; tıbbi cihazların daha rahat, daha az riskli ve daha uzun ömürlü olacağı yeni bir dönemin habercisi olabilir.

Kaynak:

https://futurism.com/a-new-medical-implant-uses-your-bodys-fluids-as-fuel/

 

Submit a Comment