Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Afrika’daki Sağlık Hizmetini Değiştiren Telefon Uygulamaları -1-

Afrika’daki Sağlık Hizmetini Değiştiren Telefon Uygulamaları -1-
Kubilay Han Uluerim

Akıllı telefonların ve uygulamaların, Afrika için son dönemlerde ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Liberya’daki iç savaş ve ebola salgını sonrası, sağlık personellerinin mHero kullanarak pek çok kişiye yardım ettiğini daha önce haber olarak yazmıştık. Benzer uygulamalar sayesinde Afrika’nın her yerinde belirli değişimler yaşanmaya başladı. Bu yazı dizimizde, popüler akıllı telefon uygulamaları hakkında bilgi vereceğiz.

 

mPedigree

İlaç sektöründeki en tehlikeli sorunlardan biri de sahte ilaçlar. mPedigree sahte ilaç tespiti için kullanılan telefon tabanlı bir uygulama. Kullanıcı kişiler, bir ilacın sahte olup olmadığını anlamak için, ilaç kutu üzerindeki bir kodu mesajla bir numaraya yolluyorlar. Sistem, sahte ilaç üretimi ve dağıtımının önüne geçmek için, ilaç firmalarıyla anlaşarak, kutuların üzerine belirli özel kodlar koymalarını öneriyor. mPedigree düşük gelirli insanların sahte ilaç almasını engelleyerek, bir yandan da insanların sağlık hizmetlerine olan güvenini arttırıyor.

image_app2

Hello Doctor

Şu anda 10 Afrika ülkesinde bulunan Hello Doctor, kullanıcılarına 24 saat boyunca sağlık hizmeti sağlayan bir uygulama. Temel olarak, yetkili doktorları istediğiniz zaman arayarak veya mesaj yollayarak iletişime geçmenize yardım ediyor. Ayrıca içerdiği bilgi bankası sayesinde size basit ipuçları da verebiliyor. İstediğiniz konuda ipuçları almak için seçimler yapabiliyor ve gün içinde bildirimler alabiliyorsunuz. Hizmet veren doktorların hepsi Council of South Africa’ya üye profesyöneller.

Submit a Comment