Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Afrika’daki Sağlık Hizmetini Değiştiren Telefon Uygulamaları -2-

Afrika’daki Sağlık Hizmetini Değiştiren Telefon Uygulamaları -2-
Kubilay Han Uluerim

Afrika özellikle beslenme ve hastalığa dayalı ölüm oranlarının yüksek olduğu bir kıta. Özellikle sinekler sayesinde artan sıtma hastalığına karşı sürekli önlemler alınmakta. Bunların bir kısmını dijital teknolojiler oluşturuyor.

MomConnect

Güney Afrika’daki anne ölüm oranlarının azalması için, akıllı telefonlarla hamile annelere yardımcı olmak üzere geliştirilmiş bir uygulama MomConnect. Bu uygulama Sağlık Departmanı tarafından idare ediliyor, ABD hükümeti ve Johnson & Johnson tarafından da finanse ediliyor. Temel olarak kullanıcılara hamileliğin her aşamasında ayrıntılı bilgi veriyor. Ayrıca doğumdan 1 sene sonraya kadar da bu bilgilendirme devam ediyor. Bu süreçte verilen bilgi ise, genellikle çocukların aşılanması ve hastalıklara karşı korunmasıyla ilgili.

mat

Matibabu

Sıtma, dünyadaki en ölümcül hastalıklardan biri ve özellikle Kuzey Afrika dışında kalan kısımlarda oldukça büyük bir sorun teşkil ediyor. Fakat, Uganda merkezli çalışan Code8 firmasındaki 4 genç mühendis, Matibabu’yu geliştirdi. Matibabu, herhangi bir kan örneği kullanılmadan sıtma hastalığı teşhisi koyabilen bir uygulama. Matiskop adı verilen, kırmızı LED ışık ve ışık sensöründen oluşan alet sayesinde, derinin altına erişip kırmızı kan hücrelerine ulaşılabiliyor. Kullanıcılar, parmaklarını cihaza sokup analiz ettikten sonra, akıllı telefonlarındaki uygulamayla sonuçları görebiliyor ve teşhis koyabiliyorlar. Bu da kısa sürede sıtma ile ilgili yapılacak tedavilerin başlamasına yardım ediyor.

 

 

Submit a Comment