Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Amerikan Ordusu Yakın Zamanda Ağız İçine Yerleştirilebilen İletişim Cihazlarını Kullanacak

Amerikan Ordusu Yakın Zamanda Ağız İçine Yerleştirilebilen İletişim Cihazlarını Kullanacak
Eda Balcı

ABD Savunma Bakanlığı, Sonitus Technologies’in geliştirdiği ağız içine yerleştirilebilen mikrofonun üretimi için 10 milyon dolarlık bir anlaşmaya imza attı.

Kaliforniya merkezli bir teknoloji şirketi olan Sonitus Technologies içinde hem hoparlör hem de mikrofon barındıran Molar Mic adlı iletişim cihazını ağız içine yerleştirilebilecek şekilde tasarladı. Böylelikle ABD ordusuna mensup askerler ileride iletişimlerini bu cihazlar aracılığı ile gerçekleştirecek ve mikrofon kullandıkları fark edilmeyecek. Cihaz ayrıca dışarıdan gelen harici sesleri engelleme özelliği sayesinde de kesintisiz iletişimi vadediyor.

Cihazın çalışma mantığı ise şu şekilde; Ağız içine yerleştirilen mikrofon-hoparlör sayesinde çok düşük frekanstaki sesler bile boyuna yerleştirilen verici aracılığı ile kişinin üzerindeki telsize iletiliyor. Karşı taraftan gelen sesler de aynı yolu izleyerek ağızdaki cihaza aktarılıyor. Karşı taraftan gelen ses frekanslarının çene kemiğini titretmesi ile iç kulağa ses iletilmiş oluyor.

Molar Mic’in geliştirilmesi ve seri üretimi için ABD Savunma Bakanlığından 10 milyon dolar ödenek alan şirket ürünleri yakın zamanda Amerikan ordusuna teslim etmeyi planlıyor.  Proje ayrıca Pentagon Savunma Birimi’nin desteğini de arkasına almış durumda.

Kaynak: Science Alert

Submit a Comment