Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Doğal Afet Durumlarında Kriz Yönetimini Kolaylaştıran Yeni Yazılım: SMART

Doğal Afet Durumlarında Kriz Yönetimini Kolaylaştıran Yeni Yazılım: SMART
Emre Karagöz

Purdue Üniversitesinde, doğal afetlerde hasar takibi yapılması ve mağdurların ihtiyaçlarının hızlı bir şekilde tespit edilebilmesi için Twitter ve Instagram gönderileri üzerinden anlık raporlar oluşturan SMART adlı yeni bir yazılım üretildi.

Son zamanlarda kasırgaların etkili olduğu ABD’nin Atlantik kıyısına bir kasırga daha yaklaşıyor. Binlerce can alan ve bölgenin tahribatını arttıran kasırgalar, sosyal medyanın önemli gündemlerinden biri haline geldi. Twitter gibi sosyal medya sitelerinin gelişmelerle ilgili raporlar yayınlayarak neler olup bittiğini kullanıcılarına aktarması her ne kadar durumu koordine etmek konusunda başarılı bir adım olsa da; daha etkili çözümlere başvurulması gerekiyor.

Purdue Üniversitesinde geliştirilen yeni bir yazılım, doğal afetler esnasında paylaşılan Twitter ve Instagram gönderilerini gönderilerini tarayarak anlık hasar takibi yapılması ve mağdurların ihtiyaçlarının hızlı bir şekilde tespit edilmesini sağlıyor. Sosyal Medya Analitiği ve Raporlama Araç Takımı (SMART) olarak adlandırılan yazılım, kasırganın verdiği zararı belirlemek ve çevredeki insanları uyarmak için haritalar ve araçlar sağlıyor.

Kaynak: Medgadget

Submit a Comment