Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yeni Yapay Zeka Teknolojisi İle Akciğer Kanserini Teşhis Etmek Artık Mümkün

Yeni Yapay Zeka Teknolojisi İle Akciğer Kanserini Teşhis Etmek Artık Mümkün
Eda Balcı

Yeni geliştirilen bir yazılım sayesinde hastaların akciğer filmlerinden kanser tümörlerinin tespiti ve analizi yapabilecek.

New York Üniversitesi (NYU) Tıp Fakültesinde görev yapan araştırmacılar, akciğer kanseri tümörünün varlığını ve cinsini %97 doğruluk payı ile saptayabilen bir yazılım geliştirdi. Yazılım aynı zamanda akciğer kanseri ile ilgili  altı genin mutasyonlarını %86 oranında doğru tespit edebiliyor ancak, şu an için tümörlerin tespiti haftalar sürebiliyor. NYU profesörü Aristotelis Tsirikos, bu sürenin oldukça uzun olduğunu fakat şu anki çalışmalarının ‘anlık teşhis’ üzerinde yoğunlaştığını belirtti.

Yazılımın yanlış teşhis ettiği filmlerin patologlar tarafından da yanlış tespit edilebildiği şaşırtıcı bir şekilde ortaya çıktı. Ayrıca patologların yanlış teşhis ettiği bazı kanser türlerinin de yazılım tarafından doğruları tespit edildi. Yazılımın doktorlar için faydalı bir ikinci görüş olabileceği düşünülüyor. İlerleyen zamanlarda yazılıma daha fazla veri yüklenerek makine öğrenimi sayesinde teşhis süresinin kısaltılması planlanıyor.

Kaynak: Medicalxpress

Submit a Comment