Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Akıllı Gözlüklerden Sonra Akıllı Lensler de Popülerleşiyor

Akıllı Gözlüklerden Sonra Akıllı Lensler de Popülerleşiyor
Buğrahan Ceylan

Geçtiğimiz günlerde Google kendi akıllı lens projesini tanıtmıştı. Google Glass deneyiminden sonra, dünya devi teknoloji şirketi tarafından çıkarılacak olan her projenin oldukça ilgi çekeceğini tahmin etmek de oldukça kolay. Duyurulan proje ile ilgili kısa bir bilgi vermek gerekirse; sürekli olarak kandaki şeker miktarını ölçmek zorunda kalan hastalar, Google’ın geliştireceği lensleri takarak anlık olarak şeker miktarlarını ölçebilecekler.

Google’ın kendi araştırma laboratuvarı olan Google [x]‘te bir süredir bu teknoloji ile uğraştığını belirten teknoloji devi, prototip aşamasını geçtiklerini ve klinik testlerden de başarıyla sonuç alındığını açıklamıştı.

google_lens

Fakat bu çalışmanın o kadar da yeni bir haber olmadığı, en azından benzer araştırmaların hatta ürünlerin çoktan piyasada olduğunu söylemek lazım. Daha önceden Washington Üniversitesi‘nde profesörlük yapan ve Microsoft’un araştıma ekibiyle birlikte çalışan Babak Parviz, projenin daha önce Microsoft tarafından geliştirildiğini belirtti. Hatta 2011 yılı içinde geliştirilen bu projenin (her ne kadar sonuca götürülememiş olsa da) bir tanıtım videosu da mevcut.

Henüz çok duyulmamış olduğunu düşünerek, Avrupa’da da farklı işlevler sunan akıllı lensler satılmaktadır. Google’ın projesi gibi glukoz seviyesini ölçmese de glokom hastalarının tedavisinde kontrol ve kişisel tedavi amacıyla geliştirilen ürünler de mevcuttur. Hatta bu teknoloji 2010 yılından itibaren Avrupa’da olmakla beraber hala Amerika’da satışı olmamaktadır. Bunun sebebi ise, akıllı lenslerin henüz Amerikan Gıda ve İlaç Departmanı‘ndan (FDA) izin almamış olmasıdır.

 

Submit a Comment