Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bipolar Bozukluk ve Şizofreni Tedavisinde Yeni Umut: Akıllı Telefon Uygulamaları

Bipolar Bozukluk ve Şizofreni Tedavisinde Yeni Umut: Akıllı Telefon Uygulamaları
Alperen Sözen

Michigan Üniversitesi araştırmacıları tarafından tasarlanan Priori uygulaması, bipolar bozukluk ve şizofreni tedavisinin takip kısmında hastalara yardımcı olmaya hazırlanıyor.

Maniklik, insan sesinin ton değişmesine duyarlı olarak ölçülebildiğinden; uygulama arka planda sürekli çalışarak, telefon sahibinin konuştuğu ya da konuşmadığı zamanları takip ediyor ve konuşulduğunda ölçümleme sistemini çalıştırıyor. Tipik bir manik depresif (bipolar bozukluğu olan hasta) yüksek sesle ve hızlı konuşmasından anlaşılabiliyor. Ayrıca konuşmalarda yaşanan ani sıçrama ve yükselmelerle konudan konuya atlamak da bu rahatsızlığın bir başka göstergesi. Konuşurken yaşanan uzun duraklamalar depresyon göstergesi olabiliyor.

PRIORI

Şimdilik sadece kişinin davranışlarına göre veri toplayabilen uygulamanın, tamamlandığında hastaya ve doktora yaklaşmakta olan bipolar nöbetini haber vermesi bekleniyor.

Priori akıllı telefonlardaki uygulamalarla ruhsal bozuklukları belirlemeyi amaç edinen pek çok girişimden sadece biri. Girişimcilerden, akademik enstitülerden ve araştırma kliniklerinden doğmakta olan yeni araçlar, insanların ağır depresyondan manik depresif bozukluklara ve şizofreniye kadar tüm hastalıkları yönetmelerini sağlama amacını taşıyor. Gizliliği ve sürekliliği ön plana alarak sosyal ve fiziksel davranışların kaydını tutan bu uygulamalar yardımıyla; hastaların ruhsal durumlarındaki değişiklikler gözlenebilecek, ihtiyaç duyulan anda ve yerde küçük müdahalelerde bulunarak hastalara kendi durumları hakkında bilgi verebilecek. Uzun süreçte belki de hastaların, ruhsal sağlık bozuklukları ile ilgili ön yargıları kırmaları da mümkün olacak.

Araştırmacılar bu uygulamanın, geçen yıl FDA tarafından yayımlanan ve medikal uygulamalar için bir rehber niteliği taşıyan dokümana uygun olmasına dikkat ediyorlar.

Submit a Comment