Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Aort Darlığı iPad’de

Aort Darlığı iPad’de
Uzm. Dr. Erdinç Nayır

Sizler için medikal uygulamaları incelemeye ve sunmaya devam ediyorum…

Kardiyoloji ile ilgilenen hekimler ve tıp fakültesi öğrencileri için güzel bir uygulama: Heart Master

Sağlık çalışanlarına yönelik olarak hazırlanan, aort darlığı anatomisi, patofizyolojisi ve cerrahi tedavisini anlatan, üç boyutlu, oldukça kullanışlı bir uygulamadır.

Kalp hastalıkları ile ilgilenen hekim ve öğrencilerin, özellikle bu alanda eğitim veren kişilerin hoşuna gideceğini düşündüğüm bu uygulamayı, App Store’dan  tabletlerinize indirebilirsiniz.

Uygulama üç ana başlığı içermektedir: Anatomi – Patofizyoloji – Cerrahi

Anatomi kısmında, aort darlığını daha iyi anlayabilmeniz için çıkan aort ve sol ventrikül anatomisi, güzel bir animasyon ile anlatılmaktadır. Animasyon dili İngilizce’dir.

Patofizyoloji kısmında ise devreye artık siz giriyorsunuz. Uygulama sadece animasyon videolarının yer aldığı bir program değildir. Burada tabletiniz ve sizin parmaklarınız devreye giriyor, hastalığın patofizyolojisinde ciddiyet derecesini görebiliyorsunuz.

Aort darlığı şiddeti bölümünde parmaklarınızı normalden şiddetli kısmına doğru sürüklediğinizde aort kapağının ne durumda olduğunu güzel bir görselle anlayabiliyorsunuz. Aorttaki akımı da aynı şekilde görebiliyorsunuz.

Sol ventrikülde hipertrofi yapmaya ne dersiniz? Patofizyoloji kısmında sol ventrikül hipertrofisini tıkladığınızda, yine kendiniz sol ventrikülde hipertrofiyi oluşturabiliyorsunuz.

Patofizyoloji başlığının son bölümünde ise aort darlığı sonucunda neler gelişebileceğini güzel bir animasyon ve anlatım ile izleyebiliyorsunuz.

Cerrahi başlığında ise cerrahi yaklaşımda uygulanan insizyonları, tedavileri izleyebiliyor ve hatta kendiniz tedaviye katılabiliyorsunuz. Yönlendirmeler ile cerrahi tedaviyi siz yapabiliyorsunuz. İnvaziv girişimlere yatkın öğrenciler için zevkli bir bölüm olduğunu düşünüyorum.

Uygulama 325 MB ve ücretsizdir. iPad’lerinizde kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Güzel uygulamalarla görüşmek üzere…

Submit a Comment