Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Apple Watch’un Bir Sonraki Modeli EKG Ölçümü Yapabilecek

Apple Watch’un Bir Sonraki Modeli EKG Ölçümü Yapabilecek
Derya Öztürk

Yeni çıkacak olan Apple Watch modellerinde, kalbi sürekli olarak izlemeye ve böylece olası kalp rahatsızlıklarının önüne geçmeye yardımcı olacak EKG ölçüm sensörleri yer alacak.

Teknoloji devi Apple, akıllı saat teknolojisini lüks bir moda aksesuarı olmaktan çıkarıp önemli bir tıbbi cihaz haline getirme yolunda adımlar atıyor. Bloomberg tarafından yapılan habere göre; Apple, gelecekteki Apple Watch modelleri için gelişmiş bir kalp izleme özelliği geliştiriyor. Doğrudan cihazın kendisine eklenecek olan EKG ölçüm sensörleri, kalpten gelen elektrik sinyallerini izleyerek kullanıcıları ciddi kalp rahatsızlıklarına karşı korumayı hedefliyor.

Tasarlanan yeni versiyonda, kullanıcılar Apple Watch’un çerçevesini cihazın takılı olmadığı eldeki iki parmaklarıyla tutacaklar. Daha sonra, kalpteki elektrik sinyallerini izlemek için cihaz kişinin göğsünden belli belirsiz hissedilebilecek bir akım geçirecek ve böylece düzensiz kalp hızı gibi anormallikleri tespit edecek.

Uzun Süreli Takip İmkanı

Elektrokardiyogramlar veya EKG olarak bilinen bu tıbbi testler; doktorlar ofislerinde, hastanelerde ve ambulanslarda yaygın bir şekilde yapılıyor. Ancak bu yöntemlerle, kalp faaliyetleri kısa sürelerle izlenebiliyor ve potansiyel anormallikleri belirleme şansı azalıyor. Holter monitörü gibi giyilebilir versiyonlar da mevcut, ancak bunlar genellikle kalbi en fazla birkaç gün boyunca izleyebiliyorlar.

Apple Watch’un şimdiki modellerinde daha temel bir kalp atış hızı monitörü bulunuyor. Ancak şirket, vücutla ilgili geçmiş verileri toplamaktan ziyade, gelecekteki sıkıntıları tahmin edebilecek gelişmiş sensörler kullanma üzerine çalışıyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’ne göre; düzensiz kalp ritimleri gibi durumlar, inme ve kalp yetmezliği riskini arttırabiliyor ve 40 yaşın üzerindeki insanların yaklaşık dörtte birinde gelişebiliyor. Sürekli kolumuzda taşıyacağımız bir EKG cihazı, kalp sağlığımızı kurma ve bazı kalp sorunlarını erkenden fark etme konusunda oldukça faydalı olabilir.

Kaynak: Bloomberg

Görsel: MeilleurMobile

Submit a Comment