Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Artık MR Cihazı Sesi Yüzünden Stres Yapmanıza Gerek Yok

Artık MR Cihazı Sesi Yüzünden Stres Yapmanıza Gerek Yok
Buğrahan Ceylan

MR çektirenler bilir, o daracık alana girip uzandığınız zaman insanı bir stres ve kapana kısılmışlık duygusu sarar. Hatta hastaların kapalı alanda geçirebileceği psikolojik bunalım sebebiyle, dışarı çıkmak isteyebilecekleri düşünülerek bir kumanda dahi verilmektedir.Böylece dışarı çıkmak isteyen hastalar, doktorlara çıkmak istediklerini bu şekilde haber verebilirler.

Tabii ki MR cihazının tek dezavantajı dar ve kapalı bir alan olması değil, aynı zamanda tek düze ve çoğu insanın ürkmesine sebep olan sesler de var. Bu sesler çoğu zaman cihazın manyetik alan oluşturan parçaları aracılığıyla çıkıyor. Çoğu hastanede sesin daha az rahatsız edici olması için hastaya kulak tıkacı verilir. Ayrı bir iç iletişim sistemi de hastayı yalnız olmadığını hissettirmek için bulundurulur. Ama pek çok insan için MR cihazının ürkütücü sesleri tam bir rahatsızlık kaynağıdır.

 

Türkiye’nin ünlü müzisyenlerinden Ozan Doğulu, beyin MR cihazının yaydığı bu gürültüyü kullanarak hastanın dinleyebileceği bir müzik üretti. 3 ayrı versiyonu olan şarkı, hastalar tarafından beğendikleri farklı tarzlarda dinleyebilecekleri şekilde düzenlendi. Yaptığı açıklamada “Kapalı bir ortamda dakikalarca, hem de kımıldamadan nasıl kalacağımı, o gürültüye nasıl katlanacağımı düşünüp kendi kendime stres yapardım. Müzik konusunda dünya görüşüne sahip bir Türk insanı olarak MR’da geçirdiğimiz süre zarfında gürültüden rahatsız olmamızı engellemek için, manyetik alanın yarattığı sesle senkronize şarkılar yaptım. İstediğiniz müzik türüne göre üç alternatif seçebileceğiniz bu şarkılarla MR sırasında sizleri rahatsız eden bir uğultu yerine güzel notalar duyacaksınız.” şeklinde konuştu.

Mindshare ve Alman Hastanesi iş birliği ile gerçekleştirilen proje şu an yalnızca Alman Hastanesi’nde uygulanıyor. Ozan Doğulu’nun beyin MR’ı  cihazının yaydığı sesle senkronize oluşturduğu müziği dinlemek için, bunesesi.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Submit a Comment