Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Etkili Facebook İletişimi İçin 6 İpucu

Etkili Facebook İletişimi İçin 6 İpucu
Alperen Sözen

Facebook, sayfa yöneticilerini yakından ilgilendiren Edgerank algoritmasında değişikliğe gitti. Edgerank genel olarak Facebook sayfalarınızın güncellemelerinin kaçının hayranlarınızın haber akışında görüneceğine karar veren bir algoritma.

Algoritmaya göre, pazarlama etkisini hesaplarken pek çok işlem yürütülüyor ve bu işlemlerin sonucunda tüm faaliyetlerinizin kullanıcıların karşısına çıkmasını etkileyen 3 faktör bulunuyor;

Çekim:  Hikayenin yaratıcısı ve hikayeyi görüntüleyen arasındaki ilişkiyi ölçümleyen faktör. İlişki ne kadar yakınsa karşılaşma skoru o kadar yüksek olur. Bu skorun yüksek olması hikayenizin görünürlüğünü artırır.

Ağırlık: Değişik şekildeki iletiler değişik ağırlıklara sahiptir. Ağırlık yükseldikçe, skorda yükselir.

Sönüm süresi: Eskiyen iletiler ilgi kaybeder.

Şimdi, sağlık sektörü için Facebook zaman tünelini düzenlemeyle ilgili ipuçlarına geçelim;

  1. Kullanıcılarınızın sizin hakkınızda bilmek isteyebileceği kilometre taşlarınızı mutlaka yayınlayın. Ürünleriniz nasıl değişti ve gelişti? Ne zamandır sektördesiniz? En çok satan ürününüz ne zaman tepe noktasına ulaştı? Müşterileriniz bu tarz bilgileri mutlaka ve mutlaka bilmek istiyorlar. Bu bilgiler, müşterilerinizi şirketinizin mutfağına götürecek ve onların sizle bağ kurmasına yardımcı olacaktır.
  2. Profil fotoğrafınızı ve kapak fotoğrafınızı uyumlu hale getirin. Hizmetlerinizi ancak ve ancak fiziksel kanıtlarla gösterebilirsiniz. Hastanenizin logosu profil fotoğrafınızsa, kapak fotoğrafınızda mutlaka hastanenizin girişi görülmeli. Ya da müşterinize verdiğiniz söz kapak fotoğrafınız olabilir. Bu markalaşmanızı kolaylaştıracaktır.fac clv
  3. Görselleri daha agresif kullanın. İnternet, fotoğrafların ve çeşitli görsellerin hızlı tüketildiği ve paylaşıldığı bir yer haline geldi. Bu nedenle tüketicilerin çeşitli görselleri olan sayfalara daha fazla ziyaret gerçekleştirmesi çok normal. Ürün ya da hizmetinizin fotoğrafını koymak bu konuda sizlere yardımcı olabilir. Aynı şekilde çalışma ekibinizin de fotoğraflarını paylaşarak hastalarınıza daha yakın olabilirsiniz.
  4. Uygulamaları markalaşmak için kullanın. Ne zaman bir içeriğinizi, fotoğrafınızı ya da herhangi bir iletinizi tutundurmak için uygulama kullanırsanız, uygulamalar bu iletilerin sayfa başlarında görünmesini sağlayarak görünümünüzü dinamik tutar.
  5. İletişim bilgilerinizi hakkımızda bölümüne mutlaka girin. Sizi görüntüleyen hastalarınız mutlak surette sizle iletişime geçmek isteyebilir. Onlara daha detaylı bilgi vermeye hazır olduğunuzu göstermek için iletişim bilgilerinizi (e-posta, çağrı merkezi, yönetim bölümü vb.) hakkımızda bölümüne girin. Böylece sosyal medyaya yaptığınız yatırımın geri dönüşünü de kolaylaştırmış olursunuz.
  6. Hastalarınız ve potansiyel müşterilerinizle direk konuşun. Şirketlerin Facebook sayfaları, marka hakkında şikayet eden  ve yaşadıkları sıkıntıları paylaşmak isteyen insanlar için büyük bir hazine. Yeni sistemde bunun önüne geçilebildi. Ne var ki, insanların kendi zaman tünellerinde markaları etiketlemesi ya da etiketlemeden marka hakkında konuşması hala mümkün. Böyle kazaların önüne geçebilmek için kullanıcılarla direk iletişime geçmek en iyisi. Sorunları bire bir çözüp özel ilgi göstermek, kullanıcı gözündeki algınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Submit a Comment