Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Avrupa, sosyal medyayı sağlıkla ilgili hangi düzeyde kullanıyor? [Rapor]

Dr. Sertaç Doğanay

Dünyaca ünlü araştırma ve danışmanlık firması Manhattan Research, geçtiğimiz günlerde Avrupalı internet kullanıcıları arasında yaptığı bir anketin sonuçlarını açıkladı.

Manhattan Research’s Cybercitizen Health® Europe 2012 başlıklı çalışma, Avrupalı internet kullanıcısının sağlık konularıyla ilgili sosyal medyaya yüksek oranda güvendiğini, bununla beraber bazı bölgesel farklılıklar olduğunu gösteriyor.

Araştırma genel olarak şu başlıkları kapsıyor:

  • Dijital davranış
  • Mobil Sağlık (akıllı telefonlar, tabletler)
  • Sağlıkla ilgili sosyal medya kullanımı ve online sağlık videoları
  • Tedavi aşamasında online sağlığın rolü
  • İlaç endüstrisi kaynaklı online bilgi akışı ve online hizmetler

 

Avrupalı 18 yaş üstü kişilerin % 72’si, sosyal sağlık kullanıcısı (social health users). Sosyal sağlık kullanıcısından kastedilen, sosyal medyayı sağlık bilgisi alma ve verme amaçlı kullanan kişiler. Araştırmanın sonuçlarına göre, kullanıcıların % 44’ü sosyal ağları sağlık bilgisi paylaşmak veya aramak için kullanmakta. %33’ü ise, ya kendileri hastalıkları, sağlık durumları ile ilgili kendilerini ifade ediyorlar, ya da diğer hastaların yazdıklarını okuyorlar. 3.020 kişiye yöneltilen anket, kişilerin sağlık bilgisine ulaşma amaçlı olarak dijital medyayı nasıl kullandıklarını ve aldıkları bilgilerden nasıl etkilendiklerini ortaya koyuyor. Kullanıcıların son 12 aydaki davranışı göz önünde bulundurulmuş ve, sağlık bilgisi arama veya paylaşma amaçlı sosyal ağlardaki aktiviteleri, blog yazma-okuma aktiviteleri gibi davranışları değerlendirilmiş.

Bu alanda Türkiye’de yapılmış en geniş kapsamlı ve güncel anketlerden biri de Eylül Ayı’nda Social Touch tarafından doktorsitesi işbirliğiyle yapıldı. Bir başka yazımda bu anketin sonuçlarına detaylı olarak değineceğim. Bu anketin sonuçlarını buradan indirebilirsiniz ve paylaşabilirsiniz.

Aşağıdaki grafikte de göreceğiniz gibi, ankete dahil olan ülkeler arasında sosyal sağlık kullanıcısı oranı en yüksek ülke İspanya iken, en düşük ülke İngiltere.

Tüm dünyada, kişileri kişilere ve kişileri kurumlara yaklaştıran ve mekan, zaman gibi kavramları önemsizleştiren sosyal medyanın sağlık ile ilgili kullanımı konusunda alacağımız çok yol olduğunu düşünüyorum. Bu alanda yapılmış tüm çalışmaları sizlere hızlıca ulaştırma konusunda da, bizzat bu araştırmaları planlama konusunda da kararlıyız.

 

Comments

Submit a Comment