Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık alanında kullanılan QR Kod (Akıllı Etiket) uygulamaları

Dr. Sertaç Doğanay

QR Kod (Quick Response / Hızlı Yanıt) uygulamaları yaşamımızın pek çok alanında yerini almakta. Bu minik kutucukları daha önce hiç kullanmadıysanız ve kullanmayı da düşünmediyseniz, bu yazı fikrinizi değiştirebilir.
Amerikan Kanser Derneği , Twitter hesabı 322.000 kişi tarafından takip edilen, Facebook sayfasındaysa 350.000 hayranı olan, köklü, global sağlık camiasında etkili olduğu kadar, sosyal medyada da aktif bir kurum. Ve müthiş bir sloganları var: “Official Sponsor of Birthdays” yani, “Yaş Günlerinin Resmi Sponsoru” .

Kanser gibi erken teşhis ve düzenli kontrolün son derece önemli olduğu bir alanda, iletişimi hızlandırmak ve kolaylaştırmak için Amerikan Kanser Derneği’nin kullandığı yöntemlerden biri de QR kod teknolojisi. Dış alanlarda verdiği reklamlarda yer alan QR kodlar sayesinde mobil sitesine pek çok kullanıcı sağlıyor. Mobil uygulamayı yükleyen kullanıcılara kontrol günleri ve saatleri düzenli olarak hatırlatılıyor, hatta bu mobil uygulama üzerinden yapacakları sosyal paylaşım ile tüm arkadaşlarından bağış toplamayı bile mümkün kılıyor. Bir başka yazımızı da, görme engelliler için kolaylık sağlayan QR Kod uygulamalarına ayıracağız.

Submit a Comment