Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Biyosensörlü Dövmeler Sayesinde Diyabet Hastalarına “Estetik” Takip İmkânı

Biyosensörlü Dövmeler Sayesinde Diyabet Hastalarına “Estetik” Takip İmkânı
Derya Öztürk

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Harvard Üniversitesi’nden araştırmacıların yeni çalışması olan biyosensörlü dövmeler sayesinde, diyabet hastaları günlük şeker seviyelerini hem daha kolay hem de çok daha estetik bir görüntüyle takip edebilecekler.

Bilim insanlarının geliştirdiği bu özel dövme, kandaki şeker seviyesini, pH’ını ve sodyumu ölçen kimyasallar bulunduruyor. Örneğin, hastanın şekeri yükseldiğinde glükozu ölçen mürekkep maviden kahverengiye dönüşüyor ya da tuz oranı yükseldiğinde, sodyum ölçen mürekkebin renginde değişiklik oluşuyor. Alkalin seviyesinde değişiklik olduğunda ise pH sensörü olan mürekkep, mordan pembeye dönüşüyor. Bu değişimleri gerçekleştiren DermalAbyss isimli mürekkep, derinin altındaki sıvıda gerçekleşen değişimleri algılama özelliğine sahip.

Diyabet hastalarının gün içerisinde şekerlerini kontrol etmeleri için birkaç yöntemleri bulunuyor. Parmak ucundan küçük bir iğne yardımıyla alınan kanla yapılan ölçüm bunlardan birisi. Bir diğer yöntem ise hem fiziksel hem de ekonomik olarak daha ağır olan taşınabilir glükoz takip cihazı. Biyosensörlü dövmeler ise diyabet hastalarına bambaşka bir deneyim sunuyor.

Bu dövme teknolojisinin henüz erken araştırma döneminde olduğunu belirten yetkililer, mürekkebin yalnızca domuz derisinde test edildiğini ve insanlarda henüz hiç test edilmediğini belirtiyorlar. İlerleyen dönemlerde, insan derisinde gerçekleşecek tepkimeler konusunda birçok test yapılacak. Bu testler; alerji, doğruluk ve dayanıklılık konularını kapsayacak. Bu teknolojinin piyasaya çıkıp uygulanabilir olması için daha zamana ihtiyaç olduğu öngörülüyor.

Biyosensörlü dövmeler, birçok kişi için hem estetik hem de pratik bir çözüm olarak görülüyor. Vücudunda ne olup bittiğini öğrenmek isteyen kişiler için dövme, büyük bir kolaylık sağlayacak. Bilim insanları daha kolay, daha güvenli ve daha doğru şekilde sağlık takibi yapılabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak:

http://www.cbsnews.com/news/color-changing-tattoos-aim-to-monitor-blood-sugar-other-health-stats/

Submit a Comment