Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yapay Zeka Ne Kadar Ömrümüz Kaldığını Tahmin Edebiliyor

Yapay Zeka Ne Kadar Ömrümüz Kaldığını Tahmin Edebiliyor
Derya Öztürk

Scientific Reports’ta yayımlanan yeni bir araştırma gösteriyor ki; yapay zeka (AI), hastaların ne kadar ömrünün kaldığı üzerine oldukça başarılı tahminler yapabiliyor.

Kendi türünde bir ilk olma özelliği taşıyan araştırmada; Adelaide Üniversitesi’nden bilim insanları, AI kullanarak hangi hastanın beş yıl içerisinde öleceğini yüzde 69 doğruluk oranıyla tahmin edebildi. Bu oran, eğitilmiş bir doktorun tahmin oranlarıyla neredeyse aynı.

Araştırmacılar AI’ye, 60 yaş altı 48 hastanın göğüs tomografisi (CT) sonuçlarını gösterdi. Daha sonra AI, büyük miktarda veriyi eleyebilmek için makine öğrenimi tekniğini kullandı ve bu görüntülerde herhangi bir anormallik olup olmadığını inceledi. İnceleme sonucu AI, görüntüler içinde toplamda 15.957 biogösterge özelliği buldu ve bunları o insanların kalan ömürleri hakkında bir tahminde bulunmak için kullandı.

Araştırma takımının lideri Dr. Oakden-Rayner, “Az sayıda hasta kullanılmış olsa da araştırmamız yapay zekanın hastaların kompleks görüntülerini tanımlamayı öğrenebildiğini gösteriyor. Uzmanların ise bunu yapabilmeleri için geniş çaplı bir eğitimden geçmeleri gerekir” diyor.

Araştırmacılar bu kavram kanıtlama çalışmasını geliştirip, kalp krizi başlangıcı gibi önemli medikal durumlarda tahminde bulunmasını sağlamaya çalışacaklar. Araştırmanın bir sonraki adımında, yapay zekaya işlemesi için on binlerce görsel verilerek tahmin tutarlılığını arttırması planlanıyor.

Kaynak:

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-4576354/AI-predict-patient-going-die.html

Submit a Comment