Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hangi Bebeğin İleride Otizmli Olacağını Tahmin Edebilen Yapay Zeka Geliştirildi

Hangi Bebeğin İleride Otizmli Olacağını Tahmin Edebilen Yapay Zeka Geliştirildi
Derya Öztürk

Yapay zeka yardımıyla, 6 aylık bebeklerin hangilerinin iki yaşına gelmeden otizm sprektrum bozukluğuna sahip olacağı yüzde 96’lık bir başarı oranıyla tahmin edildi. Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR) ve makine öğrenimi algoritmaları kullanılarak gerçekleştirilen testin sonuçları Science Transitional Medicine’da yayımlandı.

Araştırma, abisi ya da ablası otizmli olan 59 bebek üzerinde gerçekleştirildi. Bunun sebebi ise bu çocukların otizm sahip olma ihtimalinin ortalamanın 20 katı kadar fazla olması. Hepsi altı aylık olan bu bebeklerin beynindeki 230 bölgenin aktiviteleri incelendi. 2 yaşına geldiklerinde bu çocuklara bilim insanları tarafından davranışsal analiz uygulandı ve 11 çocuğun otistik semptomlar sergiledikleri görüldü.

Araştırmacılar toplanılan bu verileri makine öğrenimi algoritmasına aktardılar. Daha sonra 6 aylık bebeklerin beyin görüntülerini bu algoritmayı kullanarak analiz ettiler ve algoritma 11 otizmli çocuktan 9’unu tespit etmeyi başardı.

Bu çalışmanın otizm alanı için devrim niteliğinde olduğunu belirten George Washington Üniversitesi Otizm ve Nörogelişimsel Bozukluk Bölümü Başkanı Kevin Pelphrey, tek bir taramayla otizm tanısı koyabilmesi ve erken dönemde müdahale imkanını arttırması açısından araştırmanın büyük önemi olduğunu dile getiriyor.

Kaynak:

https://futurism.com/a-breakthrough-ai-can-now-predict-which-babies-will-develop-autism/

Görsel:

http://beyondlimitsmd.org/category/autism/

Submit a Comment