Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bu VR Gözlüğü Beyin Sarsıntısını Bir Dakikadan Daha Kısa Sürede Tespit Edebiliyor

Bu VR Gözlüğü Beyin Sarsıntısını Bir Dakikadan Daha Kısa Sürede Tespit Edebiliyor
Derya Öztürk

Özellikle Amerikan futbolu ya da boks gibi sert spor karşılaşmaları esnasında sporcuların beyin sarsıntıları geçirmesi durumuyla oldukça sık karşılaşılıyor. Spor teknolojisi şirketleri, futbolcuları sarsıntıların zararlı etkilerinden koruyan üstün kasklar oluşturmak için uğraşıyorlar. Sarsıntıyı önlemek elbette önemlidir, fakat aynı derecede kritik olan yaralanmanın gerçekleşmesinin ardından bunu hızlı bir şekilde tespit ederek beynin daha fazla hasar görmesini önlemektir.

California merkezli SyncThink, sarsıntıyı bir dakikadan daha kısa bir sürede saptayabilen sanal gerçeklik gözlüğü Eye-Sync ile bu soruna çözüm bulduğunu açıkladı.

Bu VR gözlük, bir kişinin göz hareketlerini izliyor ve sabit bir hızda bir daire içinde hareket eden bir noktayı izleme yeteneklerini ölçüyor. Sıradan bir kişi, gözlerini neredeyse mükemmel şekilde yuvarlak bir iz oluşturarak noktayı kolayca izleyebilirken, beyin sarsıntısı geçiren bir kişi gözleriyle düzgün bir daire çizmeyi başaramıyor. Testin tamamlanması bir dakikadan az sürüyor. Karşılaşma anında bir yaralanma meydana geldiğinde hemen kenarda yapılabilme imkânı sağlıyor.

Kaynak: DigitalTrends

Submit a Comment