Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İşitme Engelliler İçin Ani Sesleri Görsel Uyarana Dönüştüren Gözlük Geliştirildi

İşitme Engelliler İçin Ani Sesleri Görsel Uyarana Dönüştüren Gözlük Geliştirildi
Derya Öztürk

İşitme engelliler için, ses ipuçları olmadan dolaşmak çok kolay olmuyor. Ani sesler, bizi sesin geldiği yöne doğru bakmamız için yönlendiriyor ve onlara daha hızlı tepki vermemizi sağlıyor. İşitme engellilerin hayatında ise bu kolaylık ne yazık ki bulunmuyor.

Singapur Üniversitesi’nden bir grup öğrenci tarafından geliştirilen yeni bir gözlük tasarımı, bu ani sesleri işitme engelliler için görsel bir uyarıya dönüştürüyor.

Bilgisayar Oyunlarından Esinlenildi

Düşmanın size hangi yönden ateş ettiğini kırmızı bir ışıkla gösteren video oyunlarından esinlenilerek üretilen gözlük, hangi yönden ani bir ses duyarsa o kenardan ışık yanmasını sağlıyor.

First person shooter (silahı tutan kişinin gözünden oynanan) oyunlara hakimseniz, düşmandan saldırı geldiğinde yanan şu ışıkları mutlaka tanıyacaksınız:

Tasarım da bu mantık üzerine kurulmuş durumda. Gözlük köşelere yerleştirilmiş 4 mikrofon içeriyor ve bunların ses duyarlılığı istenilen ölçüde ayarlanabiliyor. En yüksek sesin geldiği tarafta yer alan ışığın yanmasıyla kişi uyarılıyor. Peri olarak adlandırılan bu teknoloji var olan gözlüğünüze eklenebiliyor.

4 ay gibi kısa bir sürede bu çalışmayı ortaya çıkartan takım, tasarımlarının daha küçük ve daha az dikkat çekici olması üzerine çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak: Mashable

Submit a Comment